„Mají lidi mrznout?“ Zeman a topení. Dusná odpověď. Vážné vzkazy

17.10.2022 12:41 | Reportáž

Ústecký kraj hostí prezidentskou návštěvu. Hlava státu s manželkou absolvuje dvoudenní krajskou cestu po delší době. Dříve podobnému programu bránil zejména covid. Během debaty s krajskými zastupiteli prezident označil fanatické správce národních parků a „přítele“ kůrovce typu Martina Bursíka za spoluviníky požáru Českého Švýcarska. Lapidárně reagoval na kritickou poznámku jedné zastupitelky o obnovení těžby uhlí. „Máte pouze dvě možnosti. Topit, nebo mrznout. Co si vyberete?“ konstatoval prezident a odpovědi se mu již nedostalo.

„Mají lidi mrznout?“ Zeman a topení. Dusná odpověď. Vážné vzkazy
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman na návštěvě Ústeckého kraje

Počátek krajského programu Miloše Zemana byl tradiční. Stejně jako za starých časů vítal prezidentský pár hejtman kraje Jan Schiller, následně se prezident s první dámou přesunuli do hejtmanské kanceláře k soukromému setkání. Mezitím se v zasedacím sále shromáždili krajští zastupitelé. Mezi hlavní témata patřil požár Českého Švýcarska.

Zeman úvodem své řeči k zastupitelům připomněl, že se jedná o jeho sedmou návštěvu Ústeckého kraje. „Tento kraj je nejnavštěvovanější během mého funkčního období. Je to zároveň rozlučková návštěva, protože za několik měsíců končí moje 32 let trvající dráha v politice. Jsem rád, že jsem tady. Před týdnem jsem se rozloučil na summitu s prezidenty zemí V4 a touto návštěvou se loučím s kraji,“ řekl prezident.

Následovalo několik bodů, které jsou podle jeho slov důležité. „Slyšel jsem, že požár národního parku způsobili trampové. Nesouhlasím. Způsobili to podle mě ti, kteří způsobili kůrovcovou kalamitu. Zejména jeden bývalý ministr Bursík, který před lety ve Sněmovně prohlásil, ze kůrovec je jeho přítel,“ uvedl.

„Tento dobrý muž se zřejmě domníval, že kůrovec je něco jako zdravotní policie a napadá jen nemocné stromy. Jenže to tak není. Následkem toho, že se popadané stromy nechávaly volně ležet se vytvořilo podhoubí pro vznik požárů. Jsem odpůrcem fanatického vedení národních parků. I když je to tvrzení provokativní, tak minimálně díl viny na požáru mají lidé tohoto typu,“ má jasno Miloš Zeman.

Jako druhý zdejší problém vidí energetickou krizi. „Měli bychom více využívat místních zdrojů surovin. Hnědé uhlí v tomto kraji a kamenné uhlí na Ostravsku. Jinak odsoudíme lidi k drahým cenám energie nebo nízké teplotě dle doporučení Ministerstva zdravotnictví,” pokračovala hlava státu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

15:55 „Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

Dohru v Bruselu bude mít komentář o tom, že Danuše Nerudová strávila v maskérně před natáčením telev…