Tlak na inzerenty je obrovský, zejména v dnešní době. Jsou stavěni do situace, kdy je „společensky nezodpovědné“ inzerovat na PL, protože tím PL získávají finanční prostředky na tvorbu pluralitního obsahu a zároveň zobrazením reklamy PL „legitimizují“. Dokáži si představit, že kdyby PL požádaly své čtenáře o to, aby nenakupovali u inzerentů, kteří se přihlásili k těmto praktikám, asi by s tím tito inzerenti nesouhlasili. Opačně je to ale v pořádku?
Na webu konspiratori.sk i na webu NELEŽ sdělují inzerentům, že akceptováním jejich seznamu získají „Společenskou prestiž a úroveň.“ a „Podíl na zachování demokratické společnosti.“. Já osobně to vnímám v případě PL jako manipulaci. Podíl na rozbití demokratické společnosti. PL jsou velmi pluralitní a pluralita je základem demokracie. Pokud jde o pluralitu PL, ta zprostředkovává názory vně celé společnosti, nikoli z redakce PL.
Kdo jsou konspiratori.sk a co dělají?
Co přesně jsou konspiratori.sk a osoby s touto iniciativou spjaté, se můžete velmi podrobně a včetně všech zdrojů dočíst v rozboru Dalibora Juráška. Skutečně přečtení tohoto článku doporučuji. Přestože jeho web www.hrot.info je zařazený na seznamu konspiratori.sk jako nedůvěryhodný, mohu osobně potvrdit, že pan Jurášek je velmi precizní a v jeho rozboru jsem nenalezl faktickou chybu. Pracuje, jak jsem měl zkušenost, podle velmi přísné novinářské etiky. Ke svým tvrzením dodává konkrétní zdroje, k vyjádřením protistrany dodává jak své dotazy, tak odpovědi tázaných v plném rozsahu. Nezatajuje jakékoli skutečnosti.
Pro ostatní jen krátké shrnutí.
Web konspiratori.sk byl spuštěn v dubnu 2016 společností NetSuccess s.r.o., což byla společnost vlastněná ze 71 procent společností Petit Press a.s., provozující mimo jiné i online tituly, například www.sme.sk . Společnost Petit Press byla spoluvlastněna (podíl se v čase měnil) společností Penta Investments, která pak provozuje další média, například nakladatelství Vltava-Labe-press, která provozuje například www.denik.cz. O tom, proč zde vypisuji vlastnické vztahy v minulém čase, se zmíním později.
Český spolumajitel Penty, Marek Dospiva, v minulosti pro Hospodářské noviny prohlásil, že Penta nakupuje média ve větším měřítku jako „obranný štít“ a přirovnal média k vlastnictví „atomového kufříku“. Slovenský spolumajitel Penty, Jaroslav Haščák, prostřednictvím médií z portfolia této společnosti ovlivňoval veřejné mínění na zakázku, což prokázaly přepisy jeho SMS zpráv.
O zásazích Penty do redakcí také svědčí i odchody novinářů, počínaje odchodem redakce sme.sk při vstupu Penty do Petit Press a.s., nebo vyhazovy redaktorů, kteří odmítali zásahy shora. Z médií vlastněných Pentou dále odešel Igor Matloň, který následně vedl slovenské Parlamentné listy. Zřetelným ovlivňováním veřejného mínění byl přepis a smazání článku kritizující rigorózní práci jednoho spolumajitelů Penty, nebo vyhození redaktora, který se ohradil, že je nepřípustné ovlivňovat obsah na základě pokynů od inzerenta.
Společnost NetSuccess s.r.o. je digitální společností a vykonává služby této povahy i pro svého majoritního majitele (Petit Press a.s. > Penta). Kromě toho provozuje vlastní reklamní systém INRES. Je tady účastníkem reklamního trhu na straně poptávky. Svým hodnocením konspiratori.sk pak ovlivňují reklamní trh, jehož účastníkem jsou na stejné vztahové straně i společnosti, provozující webové stránky uváděné na seznamu konspiratori.sk (on-line reklama není omezena geografickými hranicemi států). To znamená, že hodnotí soutěžitele na stejné vztahové straně trhu, jako je sama.Toto chování je dle nás nekalou soutěží, je neetické a v rozporu s dobrými mravy. Uvádí soutěžitele i spotřebitele v omyl a je svou bagatelizací více než způsobilé přivodit soutěžitelům újmu.
Za NetSuccess s.r.o. provozující web konspiratori.sk „hodnotí“ nedůvěryhodné weby „odborná“ a „nezávislá“ komise konspiratori.sk. V době zkoumání této komise, bylo ale ze 14 členů této komise 10 členů v konfliktu zájmů jako "osoby pomocné". Co se týká čestné komise, které dle konspiratori.sk weby nehodnotí, nalezneme také konflikty zájmů a další nesrovnalosti. Tři členové etické komise jsou v TOP managementu společností, provozující on-line média a mají zodpovědnost za hospodářské výsledky svých firem. Tomáš Zálešák byl po oslovení redaktory www.dennikslovensko.sk v údivu, protože hodnotil jen jednou a dva roky se mu z konspiratori.sk neozvali, proto byl přesvědčený že projekt skončil. Navíc, žádné hodnocení této komise není veřejné a nelze zpětně přezkoumat kdo a jak hodnotil. Dle představitelů NetSSucess s.r.o. jsou hodnocení prováděna subjektivně. Hodnotí ale komise skutečně správně? Pan Jurášek zjistil že ne všechny weby do seznamu konspiratori.sk patří a naopak některé tam zřetelně chybí. Já bych mohl přidat další neshody.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jirka Čermák