A jsme v tom zase. Opět se zpívá stále stejná písnička, opět zní jen jeden vrchností schválený názor, opět se straší předem definovaným nepřítelem, novináři jsou opět hlásnou troubou vůle establishmentu. Možná i proto mám skoro po třiceti letech od předání moci komunistů do rukou nynějších „demokratů“ pocit, že kráčíme kupředu do minulosti.
Úvod dnešního Newsroomu souvisí s jeho hlavním tématem, a to je na můj vkus brutální protiruská agenda stanice Český rozhlas Plus posledních dní. Antisemitismus 21. století? Podílejí se na něm i lidé, kteří éru socialismu nezažili, což je věčná škoda. Možná vše souvisí s aktuálním výročím osvobození Československa od nácků a jaksi se nehodí do krámu připomenout, že při něm padlo 140 tisíc sovětských vojáků. Nebo šéfredaktor stanice zavelel: Do útoku! Nach Osten!
Tomáš Kňourek
Člověk pracující pro NATO mezi komentátory zapadne
Není nic jednoduššího, než si „produkci“ Plusu, převážně pořadu Názory, argumenty, pěkně chronologicky den po dni hodit na papír.
25. dubna – Libor Dvořák: Ruské doklady pro obyvatele Donbasu. Co na to Volodymyr Zelenskyj?
26. dubna – Alexandr Mitrofanov: Na Rusko dopadl tzv. Zelenského efekt
27. dubna – Dezinformace jsou důležitou součástí ruské vojenské strategie, říká datový analytik Vrábel (psal jsem o něm minule, člověk pracující pro NATO, financovaný britskou a americkou vládou)
29. dubna – Libor Dvořák: Putin a ruské občanství pro všechny Ukrajince
30. dubna – Jiří Leschtina: Nejmladší z rodu Jágrů u čínského tyrana Si (tady je zmínka nejen o proradném hokejistovi, ale i o zlém Rusku.)
30. dubna – ‚Kriminalizace všedního života.‘ V Rusku je 236 politických vězňů, uvádí americká studie (www.irozhlas.cz)
Je třeba varovat před Ruskem, ale i před vlastenectvím
30. dubna – Petr Šabata: Návrat k úspěšným národním státům je iluze. Nikdy neexistovaly
I tady šéfredaktor stanice varuje před Ruskem a nebezpečím jménem vlastenectví. Názor končí pohledem bytosti z jiného světa. „Kdo volá po izolované národní cestě, plánuje svým spoluobčanům upřít bezpečnost, vládu práva, slušnou ekonomickou úroveň a úspěch.“ Koneckonců kdo z nás by netoužil po bezpečnosti, kdy se po setmění především ženy a dívky bojí projít parkem, „auta a bomby“ šmelcují lidská těla, ničí se křesťanské symboly a volný čas trávíte v no-go zónách. Po vládě práva, ale nikoli spravedlnosti. Či po slušné ekonomické úrovni postavené na nekonečném dluhu a rotačkách centrálních bank.
3. května – Profesor z Harvardu: Žijeme v éře globálního narcismu. Čteme zprávy, které potvrzují naši pravdu
Reportér Českého rozhlasu v USA Jan Kaliba vedl pohodový rozhovor s profesorem Tomem Nicholsem, přednášejícím třeba na námořní válečné akademii v Newportu. Je autorem knihy Smrt odbornosti, sám sebe označuje za antipopulistu. Ve zmíněném rozhovoru se mimo jiné rozhořčuje nad důsledky ignorování faktů a nedůvěry k odborníkům ze strany veřejnosti. Dle mého lidé tohoto typu mají jednoduše strach, že je za pár let už nikdo nebude poslouchat.
Nedivím se, stačí si rozhovor pustit. Například: „Lidé vyhledávají zkratky k odbornosti, cítí se být experty, když se na chvíli podívají do telefonu, a to je podle mě opravdu nebezpečné. Za mého mládí předpovědi tvrdily, že do roku 2020 začne být jídla nedostatek a budeme hladovět. To se nestalo. A je požehnáním, že máme teď jídla víc, než jsme si kdy dovedli představit.“
Chtěl bych se jen zeptat, nedělali ty předpovědi odborníci? Měl jim ten hloupý lid věřit a začít si tvořit zásoby? Nebo že by zmíněný nedostatek potravin odborníci ve spolupráci se svými donátory sami plánovali?
Amerického exportního artiklu jménem dolarokracie už bylo dost
Další perlou, na kterou zpravodaj nijak nereaguje, je: „Přál bych si, aby teď Rusko hrálo podstatnější roli v americké veřejné debatě. Ale jak jsem říkal, jsme teď zabráni do svých vlastních problémů a nemyslíme dostatečně na zbytek světa, což je typický americký přístup.“
Za občany většiny států ze srdce pléduji za to, aby USA příliš na ten zbytek světa opravdu nemyslely. Rozvrácených zemí, milionů mrtvých, humanitárních bomb a dalších projevů amerického exportního artiklu jménem dolarokracie už bylo více než dost. A do toho všeho se ošklivý Donald Trump s tím Ruskem chce bavit. No hnus.
Nicméně přesto zůstávám optimistou. Třeba se někdy dočkáme interview s názorově odlišnými kapacitami, jejichž heretické myšlenky můžeme číst především na „dezinformačních“ webech. Kupříkladu s Paulem Craigem Robertsem, bývalým náměstkem ministra financí v Reaganově vládě, novinářem, bloggerem a komentátorem; nebo s hlavním Reaganovým mediálním poradcem a autorem jeho projevů Patem Buchananem. Hodí se vůbec jejich pohledy na fungování světa do vysílání?
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník