„Na Ukrajině je mi velmi líto civilních obyvatel, kteří trpí válkou. Nicméně ten konflikt považuji za světovou válku mezi Ruskem a USA. Po celé Evropě se šíří silná NATO propaganda,“ zdůraznil člen Unie válečných veteránů Slovenské republiky Jan Mackovčin. ParlamentníListy.cz totiž sledují situaci a nálady lidí na Slovensku, nyní v Bratislavě.
U památníku na Slavíně
Nad metropolí stojí na vysokém podstavci sovětský voják. Jde o památník Sovětům padlých během druhé světové války na západním Slovensku, stojící na bratislavském Slavíně. Během 8. května se tam konaly oslavy konce této války. Stáli tam lidé s ruskými vlajkami, v sovětských uniformách či s nápisy „brat za bratra, za vlast, za rodinu“ v azbuce na bundách. Ostatně Slovenskem se právě šíří petice Júliuse Hlísta za zbourání Slavína a nahrazení pomníku aquaparkem.
„Z Ukrajiny sem přijeli hlavně Ukrajinci z míst, kde se vůbec nebojuje. Je to velká země, větší než Československo dohromady a uprchlíci sem přišli hlavně ze západních oblastí. Většinou jde o spekulanty. Určitě jsou mezi nimi i oběti konfliktu, ale někteří nejsou spokojení s tím, co dostanou najíst, jak jsou ubytováni, tak co je to za uprchlíky? V bývalé Jugoslávii jsem viděl děti, co chodily bosé v zimě ve sněhu a žily v rozbombardovaném kostele,“ dodal Mackovčin s tím, že když člověk dnes přijede na Slovensko nebo do Česka, tak jako by se ocitl na Ukrajině.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jan Rychetský