„Zakázka“ z EU pro Václava Moravce. Žaloval, že ho kritizují. Takto pochodil

16.01.2023 11:24 | Kauza

Před rokem se začala odehrávat kauza udání, které poslal Etické komisi Univerzity Karlovy moderátor České televize Václav Moravec. Vadilo mu vyjádření prezidenta České stomatologické komory Romana Šmuclera, který na sociální síti vyjádřil obavy z návratu totality. „Z toho, že moderátor ČT bude posuzovat, co je pravda a co jsou dezinformace, jakkoli na to nemá kvalifikaci. Posuzovat média a být v nich, je eticky problematické a v civilizované společnosti nemožné,“ konstatoval Roman Šmucler v dopise Etické komisi, která rozhodla v jeho neprospěch, aniž by mu dala slovo.

„Zakázka“ z EU pro Václava Moravce. Žaloval, že ho kritizují. Takto pochodil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Moderátor pořadu OVM Václav Moravec

„Václav Moravec na mě napsal udání na Univerzitu Karlovu, že na Twitteru znevažuji jeho vědecký projekt, který mi zaváněl pronásledováním lidí,“ posteskl si na sociální síti prezident České stomatologické komory Roman Šmucler. Vše začalo jeho komentářem 12. února minulého roku a hned následující den moderátor České televize napsal zmíněné udání a odeslal ho Etické komisi UK. Pro ni to byl zřejmě velice zapeklitý případ, protože až po deseti měsících, přesně 8. prosince 2022, vynesla svůj verdikt. V něm konstatuje, že Roman Šmucler se svým příspěvkem a komentáři na sociální síti Twitter ve vztahu k akademické činnosti Václava Moravce a grantovému projektu Univerzity Karlovy, jehož je Václav Moravec za UK hlavním řešitelem, dopustil nevhodného veřejného vyjadřování, které je v rozporu s částí 1 odst. 8 a odst. 11 Etického kodexu UK.

„Podstatou podnětu je příspěvek dotčeného na sociální síti Twitter ze dne 12. února 2022, ve kterém hanlivě a urážlivě vyjadřuje k činnosti předkladatele ve spojení s jeho pozicí hlavního koordinátora za UK v rámci konkrétního evropského grantového projektu, u něhož naznačuje, že jeho smysl je ‚cenzorský‘. V diskuzi pod tímto veřejně přístupným příspěvkem dotčený dále expresívně naznačuje, že předkladatel tento projekt dostal nestandardně, účelově či za odměnu (‚dostal raketu‘) na téma, ke kterému nemá patřičnou odbornost (‚aby hodnotil, o čem nic neví‘),“ uvádí Etická komise UK ve svém stanovisku. Pikantní je, že jak byl v psaní udání Václav Moravec rozjetý, žaloval Etické komisi i to, co jí řešit vůbec nepřísluší, takže touto částí moderátorova žalování se vůbec nezabývala.

Veřejně působící osoby musí snést i expresívní kritiku

Ve svém stanovisku komise nejprve poukázala na to, že předkladatel i dotčený jsou veřejně působící osoby známé veřejnosti primárně mimo souvislost s jejich působením v akademické obci. „Jako takoví jsou přirozeně předmětem i expresívní kritiky včetně neférových faulů. V tomto smyslu by nemělo být standardem, aby komise hodnotila příspěvky na sociálních sítích od členů akademické obce, které jsou zároveň veřejnými osobnostmi, jejichž činnost není veřejností spojována s akademickou obcí,“ upozornila Etická komise na neobvyklost podnětu Václava Moravce. Nicméně se jím zabývala, protože vlastní příspěvek dotčeného na sociální síti Twitter a následný komentář se týkal projektu předkladatele coby veřejné osoby zároveň ve spojení s mezinárodním grantovým projektem, který získal jako jeho hlavní řešitel za UK.

Stanovisko etické komise Univerzity Karlovy
Zdroj: Roman Šmucler

Komise ale došla k závěru, že Roman Šmucler implicitně naznačoval, že mezinárodní projekt, na kterém UK participuje, je svou podstatou neetický a ve vztahu k předkladateli naznačoval, že tento projekt získal jakýmsi podloudným způsobem. „Pokud jde o samotný grantový projekt, který komise dostala jako podklad, nepřísluší komisi hodnotit jeho věcnou stránku, ale jedná se o mezinárodní projekt Evropské unie a zpochybňovat jeho validitu na sociálních sítích ve vztahu k tomu, že by se mělo jednat o nějakým způsobem společensky závadnou činnost, není hodné člena akademické obce. Projekt jako takový podávala UK, proto člen akademické obce, má-li pochybnosti o některých aspektech takovýchto mezinárodních projektů, měl by se obrátit na patřičné samosprávné orgány UK,“ uvedla Etická komise ve svém stanovisku.

Etická komise porušila nejzákladnější pilíř etiky

Co se týče zpochybňování způsobu přidělení projektu („dostal ‚raketu‘, aby hodnotil, o čem nic neví“), opět v případě důvodných pochybností by se měl podle komise dotčený obracet na příslušné kontrolní orgány dohlížející na přidělení a kontrolu plnění projektu. Takto lze podle ní konstatovat, že se ze strany Romana Šmuclera jednalo pouze o hanlivé osobní výkřiky, které ve vztahu ke konkrétnímu akademickému projektu předkladatele skutečně nejsou hodné člena akademické obce. Proto došla k závěru, zmíněnému už v úvodu, že se Roman Šmucler svým příspěvkem a komentáři na sociální síti Twitter dopustil veřejného vyjadřování v rozporu s Etickým kodexem UK. V závěru stanoviska se píše, že pro jeho přijetí bylo všech šest členů Etické komise, nikdo nebyl proti a nikdo se hlasování nezdržel. To vše stvrzuje svým podpisem předseda komise, kněz Marek Vácha, od ledna 2022 poradce ministra zdravotnictví Vlastimila Válka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID-19

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Jiří Hroník

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Toho televizního dárečka Moravce, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJarBen , 16.01.2023 12:41:22
nemohu vystát od momentu, kdy se chtěl z ČT evakuovat a uchytit se u Svobodné Evropy. Na obarazovky prostě nepatří, je jen ostudou ČT, že ho nadále zaměstnává. Ale koneckonců, ČT je dnes ostuda sama o sobě.

|  10 |  0

Další články z rubriky

„Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

15:55 „Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

Dohru v Bruselu bude mít komentář o tom, že Danuše Nerudová strávila v maskérně před natáčením telev…