Ale to neznamená, že k tomu nakonec přece jen nedojde. Nějaké formě audiovizuální daně, kterou by platili všichni bez rozdílu, by se zákonodárci v podstatě nebránili. Jen by se nesměla jmenovat koncesionářský poplatek.
Ale plošné placení koncesionářských poplatků většinou odmítají. „To už by se rovnou mohla zavést televizní daň, kdy by platili všichni,“ protestují proti jejich plošnému zavedení poslanci ODS a KSČM Marek Benda a Vladimír Koníček, ale změnu způsobu financování veřejnoprávních médií připouštějí.
Oddělené financování je podmínkou nezávislosti médií
Televizní poplatek platíme – podobně jako sociální a zdravotní pojištění – na solidárním principu na vysílání a výrobu pořadů pro všechny skupiny obyvatel, i pro ty, které nejsou atraktivní pro komerční média. Financování oddělené od běžného státního rozpočtu je podle odborníků důležitou podmínkou nezávislosti médií. Ale ani dnes nejsou veřejnoprávní média na politicích zcela nezávislá, protože o výši koncesionářských poplatků se nerozhoduje nikde jinde než v Parlamentu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová