„Ruský režim pod taktovkou dvacetiletého Putinova vládnutí pronásleduje občanskou společnost stále více. Můžeme sledovat různá dramata. Likvidaci opozice, třeba Navalného," prohlásil senátor Marek Hilšer, který spoluzaložil parlamentní platformu Přátelé svobodného Ruska. Ta měla včera konferenci Ruská demokratická diaspora a dialog s Evropou. Děly se tam zajímavé věci...
Ruská emigrace
Konference se konala v Senátu mimo jiné u příležitosti stého výročí Ruské pomocné akce. Před sto lety totiž „tatíček Masaryk" nabídl Rusům prchajícím z „rudého Ruska" pomocnou ruku, aby se usadili v Československu. Právě pro dialog jsou podle Hilšera ruští krajané nejdůležitější. „Věřím, že i nová vláda se na to zaměří a jako Masaryk bude věnovat podporu ruské diaspoře v Česku," dodal.
Poslankyně za TOP 09 Helena Langšádlová vyjádřila obavu z Ruska a Číny s tím, že je třeba podporovat tamní demokratické síly. Sama prý žije v Poberouní, kde se některé z ruských rodin z tehdejší „ruské akce" usadily. Zato zástupkyně ruské menšiny v Radě vlády pro národnostní menšiny Evženie Číhalová mluvila přímo o svých předcích. Je z první vlny potomků, kteří se k nám v rámci zmíněné akce dostali a byla to většinou ruská elita. „V roce 1920 otec s generálem Pjotrem Wrangelem nastoupil na poslední loď, která opustila Krym. Nechali tam vše s tím, že se jednou vrátí, ale už se nikdy nevrátili," dodala s tím, že na plážích Krymu bylo poté Rudou armádou postříleno na 20 000 civilistů.
Novinář Jaromír Štětina byl stručný, vlastně jen vyjmenoval knihy, z nichž by se lidé měli o současném Rusku poučit. Jmenoval knihu Olega Panfilova Antisovětské příběhy, Dějiny Ruska Andreje Zubova a tak dále. „Všechny prosovětské síly u nás odcházejí. To, že už komunisté nejsou v Parlamentu, je úspěch nás všech," dodal. Rusko je prý pro Evropskou unii nebezpečím.
Z Ruska pryč...
Podle Marka Příhody z Ústavu východoevropských studií Filosofické fakulty Univerzity Karlovy studuje v Česku zhruba 7 500 ruských studentů, což je druhá největší národnost studující v tuzemsku a představuje to jednu běžnou univerzitu v Rusku. Pro srovnání, v Číně prý Rusů studuje zhruba 20 000. A proč z Ruska lidé odcházejí? Nejistota ohledně budoucnosti, politické důvody a tak dále. „Návrat Vladimira Putina do úřadu prezidenta s jeho nejistým odchodem, zabrání Krymu a ti lidé najednou začali mít pocit promarněných šancí," prohlásil mimo jiné.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský