Hned na začátku akce bylo jasné, že uměle vytvořená hesla, kterými se chlubí plzeňská metropole a kraj, tedy například Bezpečné město nebo Nejlepší místo pro život, mají k realitě neskonale daleko.
Rychle nabrat – a…
K zodpovědnosti zaměstnavatelů uvedl moderátor akce, předseda družstva Družba a spolupracovník Západočské univerzity Lubomír Lupták, že se mu nezdá, že by zaměstnavatelé byly nuceni mít zodpovědnost za zaměstnance. Na to reagoval Viktor Rumpík: „Jako sociální pracovník každý den přicházím do kontaktu s dotyčnými lidmi. Převážná část zahraničních zaměstnanců jsou nasmlouváni pracovními agenturami. Některé velké podniky jako třeba Daikin nebo Panasonic se snaží si přetahovat lidi do kmenu, přeplácet agentury a snaží se nabídnout i možná trochu lepší perspektivu pro pracovní migranty. Nevím, do jaké míry to je určitý kalkul a jak to bude fungovat, pokud přijde z konjunktury zase recese. Jestli ty velké podniky jsou schopny zajistit ubytování a dobré pracovní podmínky srovnatelné s kmenovými zaměstnanci. Nevím, jestli toto bude platit třeba za pět let“.
Nyní podle Rumpíka dochází k trendu, kdy pracovní agentury shání opravdu mnoho pracovníků a velké podniky nabízejí poměrně dobré pracovní podmínky. „Bohužel velmi často se setkáváme s tím, že velké agentury sem přivážejí Ukrajince na krátkodobá pracovní víza. Ve chvíli, kdy dojde k tomu, že ten pracovník se znelíbí nebo nevykonává svoji práci jak by měl, což se stává, protože ne každý je bezchybný, tak jej potom vyhodí. A protože agentury práce mají pod sebou ubytovny, tak většinou ubytování je vázáno na pracovní smlouvu. Pak dochází k tomu, že zaměstnavatelé sem lákají stovky a tisíce pracovních migrantů a nakonec ty, kdo se jim nelíbí nebo kdo poruší nějaké marginální prohřešky, jsou vyhozeni doslova na ulici – z ubytoven i práce. A zůstávají bez příjmů“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Václav Fiala