Erik Best prý nedávno dostal podobný dotaz a jako učitel by mu udělil celkem trojku. Hranicí v jeho působení byl podle politologa lánský puč. Do té doby se Zeman snažil získat v rámci systému silnější pozici, ale když zjistil, že to nepůjde, zahořkl a začal se utápět v ublíženém chování. „Teď nevystupuje příliš pozitivně, snižuje důstojnost úřadu,“ postěžoval si.
Eichler začal svou odpověď zeširoka: „Zeman se stal prezidentem proto, že lidé z TOP 09 a jejího okolí neumějí politiku.“ Jejich mediální ofenzíva, která dostala Karla Schwarzenberga během několika málo týdnů z jednociferných preferencí do druhého kola, se podle něj v druhém kole musela obrátit proti němu. „Prostě nemohl být zvolen někdo, kdo byl místopředsedou vlády nenáviděné tak, jako byla ta Nečasova,“ dodal.
Od té doby podle něj sledujeme snahu prezidenta Zemana získat si pro sebe politický prostor. Po neúspěchu s Rusnokovou vládou se mu to prý ale nedaří. „Svá silná prohlášení už nedokáže prosazovat mocensky,“ poznamenal.
Miloš Zeman podle Eichlera slíbil, že ukončí vládu pravice a povedlo se mu to. Je však otázka, čemu se tím otevřel prostor. Je otázkou, jestli ta úplná likvidace pravice je obhajitelná.
Jindřich Šídlo s ním nesouhlasil: „Vládu pravice zlikvidovali Nečas, Nagyová, Šlachta a Ištván,“ uvedl.
Část levice podle něj má utkvělou myšlenku, že šanci porazit Zemana měl Jiří Dienstbier. „Nikdy neměl,“ otočil se na Eichlera, reprezentujícího tuto část politického spektra.
Pokud jde o Zemana, vzpomněl slova, která prý v jedné debatě vmetl Vladimír Špidla Václavu Klausovi: „Vaše dějiny jsou dlouhou přehlídkou drobných neúspěchů.“
Pak připomněl ještě největší politický lapsus Zemanova prezidentství – volební výbuch „prezidentské strany“ SPOZ po kampani za miliony. „To bylo ještě horší, než legendární Tvrdíkova kampaň z roku 2010,“ poznamenal se smíchem.
Jindřich Šídlo: Není dno, pod které by Miloš Zeman nemohl klesnout
Prezident podle Šídla vždycky bude slabší než sněmovní většina. „Proto byl v roce 2013 tak silný, a proto je dnes takový, jaký je,“ dodal. To je podle něj hlavní důvod současné prezidentovy frustrace, byť prý nelze zanedbat jaký je, ani to, kým se obklopuje, jeho sólové akce v zahraničí – ve kterých se mimochodem vládě daří ho kočírovat.
„V zahraničí už všichni vědí, že prezident není hlas Česka, že je to extrém,“ dodal. Zajímavé podle něj bude až rozhodnutí, zda bude chtít Zeman v příštích volbách znovu kandidovat. Do té doby budeme stále pozorovat Miloše Zemana takového, jakého ho známe. „My, kteří pamatujeme jeho premiérské působení z let 1998–2002 víme, že není dno, pod které by Miloš Zeman nemohl klesnout,“ poznamenal k tomu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo