Konec kravin o Sputniku: „K čemu by byla Rusům EU?“ Byznys jako blázen. Úder opozici a info od pramene

02.03.2021 11:42 | Zprávy

Český stát jedná s Ruskem o dodávce vakcíny Sputnik V. Jak celý proces probíhá? Proč není na místě se obávat? ParlamentníListy.cz mluvily hned s několika vysoce postavenými zdroji z okolí vlády, diplomacie i zdravotnictví. Známe i důvod, proč Rusko dosud nežádalo o unijní certifikaci. Zájem o Sputnik je totiž enormní, ruský stát by nestíhal do EU dodávat a jde jim také o prestiž. O dodávkách kromě nás prý samostatně jedná i Španělsko a nejspíš další státy EU. „Ve frontě na ruskou vakcínu stojí 50 států světa,“ zjistili jsme.

Konec kravin o Sputniku: „K čemu by byla Rusům EU?“ Byznys jako blázen. Úder opozici a info od pramene
Foto: Repro youtube.com
Popisek: Ruská vakcína proti covid-19 Sputnik V

Podaří se České republice získat ruskou vakcínu proti covidu-19? Jednání o dodávce očkovací látky Sputnik V probíhají. Potvrdil to jak prezident Miloš Zeman, tak premiér Andrej Babiš. Věcí se už zabývá Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Redakci PL se podařilo získat informace o celém procesu.

První vakcína proti novému typu koronaviru, který před rokem začal obracet svět naruby, byla vyvinuta v Rusku. Očkovací látka Sputnik V zpočátku budila nedůvěru západního světa, možná právě proto, že spatřila světlo světa úplně první. Po několika měsících se začíná ukazovat, že prvotní nedůvěra spíš stála na vodě. 

Řada expertů mluví o tom, že účinnost Sputniku V přesahuje 90 procent, což je víc, než například u britské vakcíny AstraZeneca, která má mít průměrnou účinnost přes 70 procent. Podle studie uveřejněné v prestižním recenzovaném medicínském časopisu The Lancet dosahuje účinnost Sputniku kolem 91 procent a dokáže ochránit před těžkým průběhem nemoci covid-19.

V rámci Evropské unie už jsou dva státy, kam Sputnik V doputoval. Po Maďarsku, které již touto látkou očkuje, dorazily v pondělí dodávky (zhruba 200 tisíc) na Slovensko. Tamní vláda Igora Matoviče objednala celkem dva miliony dávek. 

Česká republika by se mohla stát třetí zemí v EU, která ruskou vakcínu objedná na vlastní výjimku bez certifikace Evropskou lékovou agenturou (EMA). Legislativa to umožňuje, je však nutný souhlas Ministerstva zdravotnictví. Na to spoléhá i premiér Andrej Babiš, který zatím naráží na odpor samotného šéfa resortu Jana Blatného. Ten na evropské certifikaci trvá a možná kvůli tomu žádost na SÚKL na posouzení Sputniku dorazila nikoli od Blatného ministerstva, ale od Úřadu vlády. Názory odborníků, zda je souhlas EMA potřebný, se liší. 

Dosavadní průběh české veřejné diskuse ukazuje, že možnost nákupu ruské vakcíny v době, kdy jsou dodávky západních typů očkovací látky výrazně zpožděny a omezeny, je probírána více politicky než odborně. Část politiků, vědců, komentátorů a dalších argumentuje tím, že Rusové jsou nespolehliví a neměli bychom věřit vakcíně, když nebyla posouzena příslušným evropským orgánem. Padají dokonce i názory typu, že Rusové prostřednictvím své vakcíny dělají politiku a dobývají či si zavazují jednotlivé evropské státy, jejichž představitelé se do Moskvy sjíždějí s objednávkami.

Jak ovšem ukazuje pátrání ParlamentníchListů.cz, debata v médiích je jedna věc a realita pak věc druhá. Reálná jednání s Rusy totiž už nějakou dobu probíhají. A nejen to. Naše zjištění z několika důvěryhodných zdrojů z prostředí vlády, diplomacie i zdravotnického sektoru ukazují, že by se nemělo být čeho bát. 

Premiér Babiš o tématu hovořil v neděli na CNN Prima News a odrážel argumenty těch, kteří ruskou vakcínu odmítají. Podle něho by totiž očkování touto látkou bylo dobrovolné. „U ruské vakcíny děláme kroky a je jasné, že ruský výrobce nepožádá EMU, protože vakcíny je málo. Věřte mi, že za pár měsíců další evropské státy řeknou, že budou chtít Sputnik. Pokud bude vakcína bezpečná, proč bychom nemohli lidem Sputnik nabídnout? Bude to dobrovolné,“ řekl Babiš na CNN Prima News.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: Radim Panenka

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…