Následně se Stropnický obul do britského politika a čelného bojovníka za Brexit Nigela Farage. S odkazem na svoji někdejší kariéru v showbyznysu uvedl, že pozná, jaké byly Farageovy skutečné motivy a cíle. Britský politik to prý konec konců práskl na sebe sám, když po referendu o členství Británie v EU prohlásil: „Teď už se mi nikdo smát nebude.“
„Myslím si, že to bylo to hlavní, co řešil. Bohužel se u toho stala taková drobnost, že Británie opustila Unii, nebo se k tomu složitě a bolestně chystá. Tento drobný úžas zmizel v Evropském parlamentu a myslím, že o něm už nikdy moc neuslyšíme, neboť svůj úkol již splnil,“ tuší Stropnický, podle něhož Británie jako zásadní součást evropského bezpečnostního prostoru naštěstí nezpochybňuje své členství v Severoatlantické alianci.
Konvoj USA: Lidé viděli, že Američané jsou přátelští
„Jsme v situaci, která má daleko k tomu, aby byla selankou. Ač se mnou můžete někteří polemizovat, reakce na ruskou agresi v rámci Aliance byla a je jednoznačná a poměrně razantní,“ navázal Stropnický s tím, že v NATO se i přes nuance v názorech daří držet jednotnou linii, o čemž dle něho svědčí například závěrečný dokument summitu NATO, v němž byly pobaltské státy ujištěny, že jim v rámci odstrašení bude přidána ochrana.
„Určitě jste zaznamenali, že přes naše území přešlo několik poměrně významných vojenských kolon. Má to několik důvodů včetně psychologického, aby občané viděli, že existuje něco jako armáda, vojáci, kteří nejsou nepřátelští, nýbrž spojenečtí,“ vysvětlil Stropnický.
„Ve světle koketérií a apartních debat, pro nás je to zásadní moment. Pro zachování demokratického křesťanského prostoru je transatlantická vazba a Aliance jako její ztělesnění základ. Pokud chceme udržet to, k čemu jsme se po listopadu 1989 zavázali, a já myslím, že je to zásadní kyslík pro naši zemi, tato vazba je pro nás klíčová a musíme dělat všechno pro to, aby byla podporována a prohlubována,“ dodal ministr obrany.
V této souvislosti Stropnický zdůraznil, že byť všichni po dobu působení Baracka Obamy jako nejvyššího představitele USA mluvili o odklonu Spojených států od Evropy, on musí říct, že jeden z vedlejších efektů dění na Ukrajině, je i to, že USA přehodnotily svůj postoj a hlásí se o odpovědnost za evropský bezpečnostní prostor.
Evropské státy by však dle jeho názoru neměly pouze spoléhat na americkou pomoc, nýbrž se o svou obranu postarat také samy. Stropnický tak dal za pravdu republikánskému kandidátu na příštího amerického prezidenta Donaldu Trumpovi, že Evropa musí vydávat na svou obranu víc.
„Je to zvláštní, ale více než 70 let po druhé světové válce a jistý blahobyt způsobilo, že evropský občan bere mírovou situaci jako automatismus a mandatorní skutečnost, která je sama od sebe. Teď víme, že to tak není,“ podotkl Stropnický.
Matky volají, ať obnovíme povinnou vojnu
Za Česko může jeho ministr obrany říci, že rozpočet na obranu v následujících letech poroste. Příští rok by se měla armáda dostat přes 50 miliard, což prý už umožňuje rozvoj, nikoliv jen údržbu vojska. „Česká republika tedy nemusí podléhat sebemrskání,“ zdůraznil Stropnický s tím, že sice nejsme srdcaři jako Poláci, ale i u nás údajně řada mužů středního věku cítí povinnost sloužit vlasti.
„Volání po obnovení základní povinné vojenské služby je poměrně hlasité, speciálně od matek, které si od toho slibují, že se jejich mamánek konečně naučí srovnat si boty a žehlit. Ale to je na delší debatu a chtělo by to výrazný politický konsenzus a hodně peněz,“ pobavil ministr přítomné.
O společné evropské armádě Stropnický příliš valné mínění nemá i přes to, že její zavedení propaguje premiér Bohuslav Sobotka. Ministr varuje před vyvoláváním očekávání u občanů, kteří by mohli být zklamaní, kdyby se evropskou armádu nepodařilo vytvořit. EU by potom mohla dle jeho mínění ztratit důvěryhodnost.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Lucie Štěchová