Nadační fond proti korupci oznámil, že nashromáždil důkazy o tom, že za ředitelování Martina Dvořáka fungovala kolem Dopravního podniku Praha dobře organizovaná zločinecká skupina. Ta z dopravního podniku vyváděla peníze do firmy v Karibiku. „Vlastní investigativní činností jsme zmapovali finanční toky. A zjistili, že končí u Ivo Rittiga," oznámil člen správní rady Nadačního fondu proti korupci a bývalý šéf rozvědky Karel Randák.
Ivo Rittig má široký podnikatelský záběr. Je spolumajitelem sítě obchodů s luxusním zbožím v Pařížské ulici v Praze, ovšem je také považován za jednoho z „kmotrů" ODS, tedy lidí, kteří propojují politiku s byznysem. Mluvilo se o něm také jako o lobbistovi napojeném na šéfa středočeské ODS a ministra dopravy Petra Bendla, ale i na zakázky kolem pražského magistrátu. Díky tomu Rittig získal přezdívku „Bendlův Dalík".
Z jediné smlouvy plynula provize 73 milionů korun
Právě on podle tvrzení představitelů Nadačního fondu proti korupci královsky profitoval ze smlouvy na tisk jízdenek pro Dopravní podnik Praha. Aby společnost Neograph, a. s. získala tuto zakázku, musela v roce 2007 přistoupit na to, že se prostředníkem v tomto vztahu stane firma Cokeville Assets Inc. z Britských Panenských ostrovů. Ta dostávala polovinu z toho, co Dopravní podnik platil Neographu, aniž musela odvádět nějaké plnění.
V praxi to probíhalo tak, že dopravní podnik zaplatil 34 haléřů za jeden lístek společnosti Neograph, a.s., a ta z této částky předala 17 haléřů firmě Cokeville Assets Inc. Podle Randáka je Cokeville napojena právě na Rittiga. Nadační fond proti korupci má důkazy, že mezi Rittigem a firmou existuje smlouva, na základě které lobbistovi společnost od ledna 2007 do února 2008 vyplatila provize ve výši 73 milionů korun.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník