Kosovsko-albánský politik a dřívější předák teroristické organizace UČK Hashim Thači, který před pár dny rezignoval na post prezidenta Kosova, je v těchto chvílích ve vazební věznici v Haagu a poprvé stanul před speciálním soudem. Ten se má zabývat zločiny spáchané právě představiteli organizace UČK.
Nejprve se zastavme u samotné Thačiho rezignace. Poté, co se na veřejnost dostala informace o jeho chystané obžalobě totiž veřejně prohlásil, že na funkci prezidenta rezignuje v případě, že se jeho obvinění potvrdí. O čtyři měsíce později, ještě před začátkem soudního procesu, funkci složil.
Krátce nato odletěl do nizozemského Haagu, kde byl zatčen a vsazen do vazby. V pondělí už poprvé seděl před soudem, kde obvinění odmítl. “Vaše ctihodnosti, obžaloba je naprosto nepodložená a cítím se nevinný,” řekl Thači.
Obžaloba, které čelí, má celkem deset bodů a čítá i obvinění z 98 vražd či zločiny na stovkách zajatců. Součástí široké obžaloby jsou i ta nejhorší provinění - válečné zločiny a zločiny proti lidskosti. Proces se může táhnout celé roky a výsledek těžko předvídat.
Připomeňme alespoň ty nejbrutálnější zločiny, které jsou dlouhodobě Thačimu připisovány. Jak před deseti lety konstatovala zpráva Rady Evropy, Hašim Thači koncem 90. let vedl zločineckou organizaci, která mám kromě vražd a mučení na svědomí i černý obchod s lidskými orgány, které byly v šílených podmínkách násilně odebírány lidem včetně civilistů uneseným během bojů. Šlo nejen o Srby, ale i kosovské Albánce, kteří se odmítali podrobit zločineckým vůdcům, Romy a další.
Dokument, jehož vypracování pro Radu Evropy vedl švýcarský expert Dick Marty, je podložen silnými argumenty a důkazy. Mimo jiné přináší zjištění západních zpravodajských služeb, které ve svých zprávách o Thačim hovořili jako o klíčovém hráči kosovsko-albánských mafiánských struktur, které nelegální odebírání a prodej lidských orgánů prováděly. Lidé, které na území jihosrbské provincie Kosovo a Metohije násilně unesli, přepravili do improvizované kliniky na severu Albánie. Tam jim byly odebrány orgány a byli zabiti. Dokument konstatuje, že tento nelegální obchod probíhal i po skončení války v roce 1999 až do doby, než mezinárodní síly Kosovo zcela nepřevzaly pod svou kontrolu. Podle hlavního autora dokumentu, Švýcara Dicka Martyho navíc Západ o zločinecké praxi kosovsko-albánské mafie od svých tajných služeb musel vědět, ale nic s tím neudělal.
Zpět k nyní zahájenému soudnímu procesu. Zásadní v celé kauze krom vážnosti zločinů, z nichž je někdejší předák UČK obžalován, je i status speciálního soudu. Tento fakt byl totiž v dosavadním mediálním pokrytí případu ignorován.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka