Projekt je přímo nazvaný “Senioři na palubě”, jsou mu věnovány speciální webové stránky a Piráti shání dobrovolníky vyššího věku, kteří budou seniory “lanařit”. Akce je podle internetového kalendáře akcí a diskuse na Pirátském fóru zdatně koordinována. Otázkou už jen zůstává, nakolik bude akce úspěšná.
Pirátská strana je od samého počátku vnímána jako možná volba pro mladé. Ve známost se konec konců před lety dostala právě díky tématům jako svoboda na internetu nebo legalizace marihuany, což jsou samo o sobě záležitosti, které patrně příliš seniorů nezlákají.
ParlamentníListy.cz již o pirátském nápadu zřídit tzv. ambasadory, tedy dobrovolníky starších ročníků, kteří budou své vrstevníky přesvědčovat, informovaly. Chtějí jim především nabídnout, aby důchodci přešli od hnutí ANO Andreje Babiše k Pirátům.
V čem má přesvědčování spočívat? Například prý ve vyvracení hoaxů a dezinformací, jimž údajně Pirátská strana v poslední době masivně čelí. Jedná se třeba o šíření falešné zprávy, která má tvrdit, že Piráti v Praze postavili uprchlický tábor (VÍCE ZDE).
Předseda Pirátů Ivan Bartoš je přesvědčen, že stávající premiér a šéf hnutí ANO selhal v řešení koronavirové pandemie. Ta nejvíc ohrožuje seniory, kteří tvoří jádro Babišových voličů a podle serveru Lidovky.cz chce Bartoš otevřít cestu těm, kteří by chtěli pozornost, kterou dříve věnovali Babišovi, zaměřit k Pirátům. Tuto cestu Bartoš nazval „důstojný exit“.
Vzhledem ke stále trvajícím omezením v důsledku koronavirové epidemie směřují Piráti aktivitu vůči seniorské populaci též na internet. Třeba v podobě online přednášek a nevynechávají ani romské seniory. K tomu má pomoci dobrovolník Zdeněk Guži, který je jedním z pirátských dobrovolníků projektu “Senioři na palubě”. Gužiho jméno není neznámé, po listopadové revoluci se angažoval ve straně Romská občanská iniciativa a mezi roky 1990 - 1992 byl poslancem České národní rady.
“Protože je zároveň i romské národnosti, a blíží se Mezinárodní den Romů, rozhodli jsme se uspořádat sérii tří online večerů, kterými Vás provede. Co je to romipen neboli romství? Řeč bude o romských zvycích a tradicích, kultuře a jazyce. Patří sem i normy, vzorce chování, společenské role, vztahy v rodině nebo například kultura stolování. Naučíte se základní slovíčka a fráze a dozvíte se, jak se pojetí romství proměňuje v čase. Pan Guži se dotkne i aktuálního tématu sčítání lidu a toho, co znamená přihlásit se k romské národnosti,” stojí v popisku akce, která se uskutečnila ve středu večer formou online akce. Guži vedl i jinou přednášku zkraje března, tehdy o svém životě. Byla nazvána “Ze slovenské osady do parlamentu”.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka