Předseda strany Jan Hamáček v rozhovoru pro Novinky.cz řekl, že jeho chybou byla přílišná měkkost, vůči svým názorovým oponentům v rámci strany se nyní chystá přitvrdit. Hodlá s tím začít hned v úterý, kdy do Prahy zavítá vedení platformy Zachraňme ČSSD v čele se statutárním místopředsedou Jiřím Zimolou a někdejším hejtmanem Michalem Haškem. Jak lze Hamáčkova slova vnímat?
Analytička Irena Ryšánková, která dlouhodobě sleduje dění uvnitř sociální demokracie, má o budoucnost ČSSD obavy: „Přiznám se, že představa, že se zbaví názorových oponentů a tím vylepší straně výsledky, je nesmysl. Jak víme, názorových oponentů se už zbavil Bohuslav Sobotka a nezdá se, že by to té straně příliš prospělo. Osobně považuji zbavování se oponentů uvnitř strany za tu největší katastrofu, kterou může předseda udělat, protože od sebe odpudí velkou část lidí. Nejenom voličů, kteří budou sledovat, jakým způsobem se chová ke svým oponentům, ale i těch lidí uvnitř strany, kteří jsou na straně oněch oponentů. Pokud toto udělá, tak to bude mít katastrofální důsledky, pravděpodobně by se potom odráželi ode dna, tedy od nuly.“
Statutární místopředseda ČSSD Jiří Zimola si plánovanou schůzku pochvaluje. „Předseda Jan Hamáček byl na jednání platformy Zachraňme ČSSD pozván a já jsem rád, že se jej zúčastní. Předpokládám, že ví, že sympatizanti platformy nejsou jeho názoroví oponenti a že spolu s ním hledáme příčiny pádu ČSSD. Že to bude otevřená a možná tvrdá diskuse, je jistě dobře, ČSSD to jen prospěje.“
Znovuzvolený zastupitel Týna nad Vltavou a člen Krajského výkonného výboru ČSSD Jihočeského kraje David Slepička vnímá Hamáčkova slova špatně. „On by měl v první řadě zamést s těmi kmotry, kteří za ním v Praze stojí. Poche, Dolínek, tato pražská klika, která ho ovládá,“ pustil se Slepička do pražské organizace ČSSD. „Nemyslím si, že by ho platforma Zachraňme ČSSD někam tlačila. Vnímám to tak, že ta platforma pouze vydává nějaká usnesení formou návrhu. Nemyslím si, že by s nimi někdo měl zatáčet. Existují také Mladí demokraté, všichni mají v rámci strany nějaký hlas. Také jsem vyjádření předsedy Hamáčka četl a docela mě to naštvalo, že by chtěl opět utlumovat oponenty v jejich názorech. Naopak by si je měl vyslechnout, jsem zvědav, zda tam zavítá,“ přemítá Slepička.
Lidé z platformy Zachraňme ČSSD přitom v komunálních volbách slavili úspěchy, snad i straně navzdory. „Stanislav Mrvka v Jindřichově Hradci, Karel Goldemund ve Vyškově či Jan Grois ve Znojmě, tam dokázali získat mezi 20–30 % hlasů voličů, Jiří Zimola s kandidátkou ČSSD v Nové Bystřici získal přes 50 %,“ zmínil některé Michal Hašek na svém facebooku. Nesvědčí to o tom, že mají členové tohoto názorového proudu mezi lidmi větší ohlas než dnešní vedení strany?
„Svědčí to o tom, že členové tohoto názorového proudu stojí nohama na zemi a pro voliče jsou důvěryhodní. Nebojí se pojmenovávat současné bolístky ČSSD a nebojí se lidem přiznat, že ne všechno děláme dobře. A lidé to oceňují,“ všímá si Jiří Zimola.
„Ohlas mají, protože se pohybují mezi lidmi. Znám Stanislava Mrvku, ten je s voliči denně, na rozdíl od pana Hamáčka, ten je zavřený v nějaké své bublině v Praze, mezi lidi nejde. Můžu hodnotit pouze Jiřího Zimolu a Stanislava Mrvku, ti se mezi lidi nebojí a komunikují s nimi, proto i ty úspěchy. V Jindřichově Hradci jsou úspěšní už dvě nebo tři volební období. Zavřít se v Praze a vykřikovat, že s nimi zatočím, to není správné,“ domnívá se Slepička.
Irena Ryšánková souhlasí. „Oni jsou v tom proudu, který se dnes považuje za drobně nevhodný, oni jsou v tom proudu, který je, řekněme, více tradičně sociálnědemokratický, což se vedení už od Bohuslava Sobotky pokusilo nějakým způsobem utlumovat. To, že tito lidé dostali takové množství hlasů, by mělo svědčit o tom, že za sebou nepochybně mají voliče, ale i straníky, a ne o tom, že se jich definitivně zbavíme. Jan Hamáček by měl jít do sebe a zamyslet se nad tím, jak tu stranu udělat atraktivnější a jak tyhle lidi, kteří mu přivádějí voliče, do té strany dostat zpátky, a ne se jich zbavit. To potom skutečně může jít po Lidovém domě, pozhasínat a zamknout.“
V rámci senátních voleb uspěl jediný kandidát ČSSD – starosta Bohumína Petr Vícha. Jeho kampaň přitom byla poměrně specifická, neměl ani letáčky ve stranických barvách, odlišoval se. Navíc silně brojí proti tomu, aby ČSSD účinkovala ve vládě s ANO.
„Výsledek senátních voleb je zaslouženou fackou, kterou nám voliči uštědřili. A jestli se po tomhle pohlavku začneme vymlouvat, místo abychom si přiznali, kde jsme udělali chybu, zasloužíme si další. Mrzí mě, že tuhle facku dostaly některé naše osobnosti, které si to nezasloužily, namátkou pracovité senátorky Božena Sekaninová nebo Milada Emmerová, a zaplať pánbůh za to, že opět dokázal uspět Petr Vícha. I když se třeba neshodneme na tom, jestli má být ČSSD ve vládě nebo v opozici, Petr Vícha je dlouholetý úspěšný komunální politik a senátor a jeho názor je pro mne na rozdíl od názorů jiných vždy velmi důležitý,“ chválí svého kolegu Jiří Zimola.
„Pan Vícha je ve svém regionu osobnost. Ostatní dojeli hlavně na tu značku ČSSD, i my jsme to v komunálních volbách pociťovali, že se sociální demokracií nikdo nechce mít moc společného,“ reagoval Slepička.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs