Rath má šanci na zrušení verdiktu, naznačuje ústavní expert

28.05.2012 4:34 | Zprávy

Podle experta na ústavní právo Zdeňka Koudelky by bylo nezákonné, kdyby se případ projednával na jiném státním zastupitelství než tam, kde se stal trestný čin. To samé tvrdí i advokáti Davida Ratha a hodlají napadnout místní příslušnost ústeckého státního zastupitelství. Jeho trestný čin se totiž týká Středočeského kraje.

Rath má šanci na zrušení verdiktu, naznačuje ústavní expert
Foto: hns
Popisek: Zdeněk Koudelka byl i kandidátem na ústavního soudce

„Příslušnost státního zastupitelství i soudu je podmínkou zákonnosti procesu. Rozhodoval-li nepříslušný soud či státní zastupitelství, je to důvod ke zrušení jejich rozhodnutí,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz odborník na ústavní právo Zdeněk Koudelka.

Otázka místní příslušnosti se totiž týká médii sledovaného případu Davida Ratha. Z trestního spisu podle advokátů vyplývá, že jeho trestné činy se měly stát ve středních Čechách. Je proto otázka, z jakého důvodu byl případ předán ústeckému státnímu zastupitelství. Rathovi advokáti chtějí tuto místní příslušnost napadnout.

Koudelka, kterého prezident Václav Klaus v březnu navrhoval na ústavního soudce, se jich nepřímo zastává. „V naprosté většině věcí je známa lokalizace trestného činu. Může však být zjištěn ještě další trestný čin stejného obviněného v jiném kraji či okrese. Pak platí, že místně příslušný je soud a k podání obžaloby státní zastupitelství tam, kde se stal trestný čin nejpřísněji trestný,“ popsal ParlamentnímListům.cz právník, který se obdobně vyjádřil již na samém začátku kauzy.

K otázce místní příslušnosti již v pátek pro server Novinky.cz uvedla ústecká státní zástupkyně Lenka Bradáčová, že "v okamžiku, kdy na základě vyhodnocování důkazů dospějeme k názoru, že bychom nebyli v té kauze věcně či místně příslušní, sami ji předáme tomu, komu bude náležet, anebo o předání dozoru požádáme nadřízené zastupitelství.“ Doposud se  tak prý nestalo, protože ústečtí státní zastupitelé teprve analyzují důkazy.

Podobný případ se stal i u Jiřího Čunka

Zdeněk Koudelka uvedl i konkrétní podobný případ, který se také týkal politika. „Občas dochází ke sporům o příslušnost, které řeší nadřízení státního zastupitelství. Věc může být odňata a přikázána jinam v rámci státního zastupitelství. Takové rozhodnutí však musí byt odůvodněné. Znám je například případ senátora Jiřího Čunka, jehož trestní stíhání dozorovalo nezákonně Okresní státní zastupitelství v Přerově, i když místně příslušné bylo ve Vsetíně. Ovšem do doby, než mu věc byla odňata, což konstatoval Nejvyšší soud rozsudkem z 1. 10. 2009.“

Koudelkovo tvrzení podporují i slova advokátů Davida Ratha. „Dozorový státní zástupce věděl, že je tam minimálně možnost, že on nebude místně příslušný. V tento moment měl postoupit věc nadřízenému státnímu zástupci, aby rozhodl o místní příslušnosti. Tak se nestalo, můžeme se ptát z jakého důvodu,“ prohlásil Roman Jelínek v ČRo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo, pan



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…