Tak napjatá situace v českých bezpečnostních složkách už dlouhou dobu nebyla. Šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Michal Murín je krůček od konce ve své funkci. Parlamentní opozice dělá všechno pro to, aby GIBS nebyla destabilizována na politickou objednávku přicházející z vládních kruhů.
Murínovi výrazně přitěžují informace státního zastupitelství, měl se totiž dozvědět informace o utajeném vyšetřování uvnitř inspekce a žalobcům odmítl prozradit svůj zdroj. Vyšetřování se týkalo možného závadového jednání bývalého náměsta policejního prezidenta Zdeňka Laubeho při kontroverzní reorganizaci elitních policejních útvarů z léta předloňského roku.
Lidové noviny nyní přispěchaly s informací, že Murín má problém s Národním bezpečnostním úřadem, respektive se svojí bezpečnostní prověrkou. I v tomto případě se nitky sbíhají u Andreje Babiše. Podle zákona o ochraně utajovaných skutečností je totiž ředitel Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) odpovědný předsedovi vlády nebo pověřenému členovi kabinetu. Ředitele NBÚ jmenuje a odvolává vláda po projednání ve výboru Poslanecké sněmovny příslušném ve věcech bezpečnosti – česky tedy v bezpečnostním výboru, který bude ve čtvrtek řešit i Murínovu kauzu.
Výbor se už podruhé kvůli Murínovi sejde ve čtvrtek a mohli by na něm promluvit i státní zástupci, kteří se vůči šéfovi GIBS a popisované příhodě kolem náměstka policejního prezidenta pokusili vloni na jaře vyvolat kárné řízení. Návrh však neprošel u tehdejšího premiéra za ČSSD Bohuslava Sobotky.
Od výslechu k výslechu
V pátek už popsala údajný průběh Murínovy kauzy ohledně policisty Laubeho – na základě dokumentů ze státního zastupitelství, které doputovaly na půdu Poslanecké sněmovny – Česká televize. V pondělí pak vyšly Lidové noviny s tvrzením, že NBÚ se o Murína na konci ledna zajímal, neboť ředitel GIBS ze zákona je ve své funkci držitelem prověrky minimálně na stupeň „tajné“. Podle několika na sobě nezávislých zdrojů Lidových novin z bezpečnostní komunity může právě NBÚ Murínovi „zatopit“. Pokud by Murín, který odmítl rezignovat, přišel o prověrku, funkci ředitele by opustit musel. Murín na otázky deníku nereagoval, stejně jako NBÚ, který však o jednotlivých řízeních širokou veřejnost v zásadě neinformuje.
Jádro stížnosti olomouckých státních žalobců se týká skutečnosti, že Murín v roce 2016 odmítl odhalit totožnost člověka, který mu prozradil, že jeden z nejvýše postavených policejních důstojníků v zemi, tehdejší náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube, je odposloucháván a sledován. Tuto zprávu už v pátek odvysílal reportér České televize Jiří Hynek, známý svými úzkými kontakty s policisty a státními zástupci.
Laube byl podle Hynkových informací podezřelý, že tlačí na podřízené, aby od nich získal informace ze živých kauz. „Za normálních okolností by na informovanosti Murína nebylo nic zvláštního. Šéf inspekce, která vyšetřuje zločince v uniformách, má přístup k hodně citlivým údajům. V tomto případě však platí minimálně dvě ‚ale‘,“ vypátraly pak Lidové noviny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Šťastný