Sekyra jak prase? Tyhle peníze chce ČT. Z jednání se chodilo „na slovíčko“ ven, tak ostré to bylo

05.12.2019 4:38 | Zprávy

Rada ČT by měla příští středu schvalovat rozpočet veřejnoprávní televize na rok 2020. ParlamentnímListům.cz se podařilo zjistit, jaká vyostřená atmosféra panovala poté, co šéf ČT radním doručil předběžný návrh rozpočtu. Podle našich zjištění měl být prý naoko přebytkový, ale reálně se zakrytým deficitem přes 700 milionů korun.

Sekyra jak prase? Tyhle peníze chce ČT. Z jednání se chodilo „na slovíčko“ ven, tak ostré to bylo
Foto: Hans Štembera
Popisek: Česká televize, ilustrační foto

Téma fungování a hospodaření veřejnoprávní České televize dlouhodobě na naší politické i mediální scéně působí jako třaskavá směs. Jedni instituci vytrvale kritizují za údajnou neobjektivitu, zaujatost či špatné nakládání s prostředky, druzí pak ČT srdnatě hájí jako záruku svobody a demokracie v naší zemi, která je vlajkovou lodí nezávislého přísunu informací.

Pokud jde o plánované hospodaření televize v příštím roce, podívejme se na fakta. Generální ředitel České televize Petr Dvořák předložil Radě ČT na jejím zasedání 20. listopadu návrh rozpočtu na rok 2020. Namísto jeho schválení plánu byl ale Dvořák vyzván, aby na příštím zasedání předložil konečnou verzi. V kuloárech se přitom mluví, že šéf ČT za to dostal pořádně přes prsty.

Neoficiálně se dále šíří informace o tom, že s původním návrhem měli někteří radní značný problém a během přestávek a jiných příležitostí k neformálním hovorům při posledním zasedání probíhala mezi některými členy rady a generálním ředitelem velmi ostrá „diskuse“.

Proč? Odpověď je jednoduchá, přestože nemusí být na první pohled snadné se k ní dobrat. V listopadu předložený návrh rozpočtu je sice ve svém úvodním shrnutí prezentován jako vyrovnaný do poslední koruny, ale de facto je deficitní. Na příští rok totiž odčerpává další peníze z rezervy, kterou před nástupem současného vedení nahromadil pravidelným přebytkovým hospodařením předchozí šéf ČT Jiří Janeček. Celkem má jít o odčerpání 719 milionů rokun, tedy skoro tři čtvrtě miliardy.

Předběžná verze rozpočtu, o kterou nám nyní jde, pracuje s tím, že náklady a výnosy na příští rok budou do koruny totožné. Konkrétně 6 miliard a 890 milionů korun. K tomu, aby rozpočet nešel ani jedinou korunou do minusu, mají být použity prostředky z již uvedených Janečkových rezerv. Ten na postu generálního ředitele působil do konce srpna 2011.

K umělému dorovnávání rozpočtu z nashromážděných rezerv mělo docházet i v minulých letech, kdy už instituci řídil Petr Dvořák, byť nebylo dorovnání prováděno v tak vysoké míře jako nyní. Pokud by trend pokračoval, mohou České televizi v příštích letech chybět prostředky k fungování. To má být hlavní důvod, proč by ČT ráda navýšila koncesionářské poplatky.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Josef Bazala byl položen dotaz

Bečva

Dobrý den, rozumíte rozhodnutí soudu? Mně rozsudek hlava nebere. Přeci není normální, že soud řekne, ano stal se trestný čin, ale viníka nepotrestá. Jestli to je možné, není třeba změnit zákon?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

15:55 „Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

Dohru v Bruselu bude mít komentář o tom, že Danuše Nerudová strávila v maskérně před natáčením telev…