Předseda SPD Tomio Okamura byl zvolen místopředsedou Sněmovny již na ustavující schůzi. V tajné volbě, takže nelze stoprocentně říci, kterými hlasy. Ale počty zhruba odpovídají neformální hlasovací koalici stran ANO + SPD + KSČM.
Zákon č. 90/1995 Sb., o jednacím řádu Poslanecké sněmovny, připouští možnost odvolání předsedy nebo místopředsedy Sněmovny. Podle § 31 však návrh na odvolání musí být předložen dvěma pětinami poslanců. Což je 80 poslanců, kterými ČSSD nedisponuje. Sociální demokraté mají po debaklu v podzimních volbách ve Sněmovně pouze 15 poslanců. Tedy stejně jako komunisté. Z hlediska volebního výsledku skončili socialisté mezi stranami, které se do Sněmovny dostaly, čtvrtí od konce. Méně poslanců mají už jen lidovci, kterých je 10, TOP 09 se 7 poslanci a Starostové, kterých bylo zvoleno 6.
SPD je naopak třetí nejsilnější stranou ve Sněmovně. Mají stejně jako Piráti 22 poslanců. Početnější je už jen poslanecký klub ODS s 25 poslanci. A vládní hnutí ANO, které má ve Sněmovně 78 členů.
Z uvedeného výčtu vyplývá, že pokud by návrh sociálních demokratů odmítli spolupodepsat poslanci za ANO, tak by ČSSD měla teoreticky možnost se spojit s pravicovou opozicí a Piráty.
Spolu s ODS, Piráty, TOP 09, lidovci a Starosty, by teoreticky mohli dát dohromady 85 podpisů. Což by k předložení návrhu na odvolání Okamury z místopředsednického křesla stačilo.
Zdaleka však není jisté, že by se pod příslušnou listinu všichni poslanci těchto stran podepsali. Již během ustavující schůze Sněmovny byl ze strany vedení tzv. Demokratického bloku, který sdružuje poslance za ODS, KDU-ČSL, TOP 09 a Starosty, kritizován Václav Klaus mladší, který při potvrzování zvolených předsedů výborů plénem Sněmovny veřejně hlasoval i pro zástupce SPD. Svůj postup zdůvodnil tím, že předsedové výborů byli zvoleni na základě dohod politických stran. A že rozdělení předsednických křesel respektuje volební výsledek a odpovídá zásadě poměrného zastoupení.
Jedna věc je ovšem něco navrhnout – a druhá věc je v hlasování to prosadit. A na to sociální demokraté při plné účasti nemají dost hlasů ani s občanskými demokraty, topkou, lidovci, Starosty a Piráty. Bez toho, že by se k nim přidalo Babišovo vládní hnutí ANO, se nemohou dostat na počet 101 a více hlasů, které jsou podle jednacího řádu Sněmovny k odvolání místopředsedy nezbytné. Dokonce, i kdyby se k celé pravici, socialistům a Pirátům teoreticky přidali komunisté, tak dají dohromady pouze rovnou polovinu hlasů. A jeden by jim chyběl. Tuto možnost však asi můžeme vyloučit, protože KSČM vždy prosazovala zásadu obsazování funkcionářských křesel podle systému poměrného zastoupení. Nesouhlas komunistů s návrhem ČSSD ostatně na jednání o sestavení vlády minulý čtvrtek tlumočili vedení ČSSD i předseda KSČM Vojtech Filip a předseda komunistického poslaneckého klubu Pavel Kováčik. Z uvedeného lze vyvodit, že pokud Okamurovi místopředsednickou židli nepodtrhne Babiš, tak v ní bude pevně sedět až do sněmovních voleb.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Kunštek