První je na principu dobrovolnosti, kdy se informátor rozhodne ke spolupráci s kriminalistou na základě svého přesvědčení, že proti zločinu je třeba bojovat. A druhý, častější případ, je ten, kdy je ke spolupráci získána osoba na základě tzv. kompra.
To znamená, že se osoba dopustila nějaké méně závažné trestné činnosti, pohybuje se v pro kriminalisty zájmovém prostředí a přínos informací o zločinech mnohem převyšuje stupeň nebezpečnosti činu, jehož se dopustila.
A toto byl i případ policejního informátora RJ.
Ten byl ke spolupráci získán kriminalistou KT již někdy v roce 1986. Nejvýstižněji ho asi charakterizoval novinář a spisovatel Jaroslav Kmenta ve své knize Kmotr Mrázek, kde doslova uvedl: „J. měl mezi svými lidmi přezdívku Donnie Brasco, podle hlavního hrdiny detektivky s názvem Krycí jméno Donnie Brasco.“
Kdo sleduje tyto kriminální příběhy, které pravidelně vydáváme na PL, si určitě na kauzy, ve kterých RJ sehrál pro policii klíčovou roli, vzpomene.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový