Podle informací médií u nás přitom nemá asi 19letý Afghánec trvalé bydliště, jedná se tedy o žadatele o azyl, který je už několik týdnů zařazen do migračního programu. K tomu, zda se do země dostal ilegálně, popřípadě jakým způsobem, se ale kompetentní úřad – Ministerstvo vnitra, řízené Milanem Chovancem z ČSSD – odmítl jakkoliv vyjádřit. Také mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová ani její asistentka však nebyly přes opakované pokusy o zkontaktování dostupné.
Sdílnější byl naštěstí mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 8 Petr Novák, který násilníka z Afghánistánu poslal do vazby. „Podle mých informací ze spisu se vazebně stíhaný muž ocitl na našem území legálně a je zařazen do jistého migračního programu. Jeho vazba byla nařízena z důvodů obav, že by uprchl nebo se skrýval, aby se tak trestnímu stíhání nebo trestu vyhnul,“ sdělil ParlamentnímListům.cz soudce Novák. Důvody při rozhodování, zda násilníka nechat na svobodě, či ne, byly podle Nováka jednak obavy před útěkem z důvodu hrozícího vysokého trestu, také pochybnosti o jeho pravé totožnosti a fakt, že nemá trvalé bydliště. „Zadržený měl u sebe doklady, podle kterých je mu 19 let, ale mně připadá fyzicky starší. O jeho pravém věku mám pochyby,“ řekl Novák.
Bouře na politické scéně
Celá kauza afghánského násilníka už zasáhla i nejvyšší patra české politiky. Kvůli tomu, že se Afghánec na našem území pohyboval legálně coby součást vládního imigračního programu, hodlá ve čtvrtek interpelovat premiéra Sobotku a jeho stranického kolegu z ČSSD v křesle ministra vnitra Milana Chovance poslanec za ANO Zdeněk Soukup. „Ve čtvrtek se jich na to chci zeptat, protože o žádném vládním imigračním programu nevím a myslím, že kromě té malé skupiny Syřanů by tady u nás v takovém programu ani žádní imigranti být neměli. Budu důrazně chtít, aby mi to premiér i ministr vnitra vysvětlili,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Soukup. Otázkou ale je, co a zda vůbec mu předseda vlády odpoví. „Už několikrát jsem se premiéra Sobotky pokusil interpelovat na toto téma, vždy se ale tomu vyhnul. Odmítl akceptovat i usnesení Poslanecké sněmovny k tomu, aby nepřijímal žádné přerozdělovací mechanismy, žádné kvóty a aby nepřijímal žádný princip, na jehož základě bude zrušena vízová povinnost s Tureckem,“ dodal poslanec Soukup (ANO).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Blahuš