Za současné energetické krize a horentní inflace, kdy ceny zemního plynu a elektřiny trhají rekordy, se nemalá část veřejnosti vrátila ke spalování tuhých paliv, a to zejména uhlí a dřeva, což vítají zvláště firmy a společnosti, které se distribucí těchto komodit zabývají. Z vyjádření jejich zástupců vyplývá, že kalamitní, nedostatková situace, která panovala při prodeji tuhých paliv zhruba před čtvrt rokem, je už zažehnána, a uhlí je nyní dostatek. Problémem je však jeho cena, která je někdy až trojnásobná oproti skutečnosti z loňského roku, ale i tak se stále dobře prodává.
„Uhlí bereme především z Polska a na skladě ho teď máme celkem dost. Metrák černého se prodává za 1 500 až 2 000 korun, hnědé za sedm stovek a je stále o něj velký zájem. Asi před dvěma měsíci, kdy v Česku panovala nákupní horečka v souvislosti se zásobováním paliv na zimu, jsme ani nestíhali všechny zákazníky uspokojit. Způsobilo to rychlé embargo na ruské uhlí, které nebylo čím nahradit. V současné době se obracíme s poptávkou například na Kazachstán a některé africké státy. Když se stanoví sankce, mělo by se přece zároveň hledat i náhradní řešení, a to se tehdy nestalo,“ konstatoval vedoucí skladu ostravské firmy Karbotrade, který si nepřál uvést své jméno.
„Nakupovat uhlí k nám chodí i Poláci, ale už v nižším počtu než dříve. Myslím si, že to je v pořádku, když my tam jezdíme za lacinějšími potravinami a levným benzínem,“ dodal ještě vedoucí z ostravských uhelných skladů.
Podobně se pak vyjádřila i vedoucí skladu Ivana z opavské firmy Nespo s.r.o.:
„O hnědé uhlí je stále enormní zájem, majitelé rodinných domků s ním vytápí ve svých automatických kotlích. My bereme především to české z Mostu a brikety nám vozí z Německa. Obojího máme před Vánocemi dostatek. Katastrofální situaci jsme zažili jen koncem léta a na začátku podzimu, kdy jsme museli zavést pořadníky a uhlí bylo tehdy nedostatkovým zbožím. Teď jsou podmínky prodeje opět normální,“ uvedla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán