Ulomil kříž, urážel ho. Migranti dělají binec, pak taxíkem k Maďarsku, kde je čapnou. Svědectví ze Srbska

29.09.2021 6:43 | Reportáž

Nebezpečné skupinky mladíků z Blízkého východu pochodující po Bělehradě a dělající vrásky na čele místním obyvatelům i pro vandalismus na srbských kulturních památkách. Takto momentálně vypadá situace na někdejší tzv. balkánské trase. Na jaře v srbské metropoli migrant ulomil křesťanský kříž z pomníku s odůvodněním, že ho to uráží. Na hranice se pak mladí muži s batohy na zádech dostávají různě. Pro mnohé překvapivě i způsobem, který mnozí Evropané kvůli ceně v běžném životě využívají zřídka, taxíky.

Ulomil kříž, urážel ho. Migranti dělají binec, pak taxíkem k Maďarsku, kde je čapnou. Svědectví ze Srbska
Foto: Radim Panenka
Popisek: Andrej Babiš se vítá s Viktorem Orbánem

Schengenská hranice na jihu Evropy stále čelí náporu migrantů, především z Blízkého východu, kteří se snaží dostat do západních zemí za lepším životem. Osobně se o tom byl uprostřed týdne přesvědčit premiér Andrej Babiš, který zavítal na maďarsko-srbskou hranici a v doprovodu premiéra Viktora Orbána si prohlédl slavný hraniční plot, který už několik let brání masivní ilegální migraci po tzv. balkánské trase.

Média zprostředkovala, že na základě maďarských oficiálních informací se snaží tamní plot denně překonat průměrně kolem 500 nelegálních migrantů. Snahy maďarských bezpečnostních složek, a především samotný hraniční plot v délce 175 kilometrů, případnému masivnímu náporu brání.

Se stálými problémy se ale musí vypořádat Srbsko, tedy země, z níž se migranti snaží plot na schengenské hranici překonat. Obrázky ze srbské metropole v době kulminace migrační krize v létě 2015 ParlamentníListy.cz podrobně zprostředkovaly. Imigranti tehdy v tisících prakticky okupovali Bělehrad a svou početnou přítomností, nepořádkem a kriminalitou dělali obyvatelům srbského hlavního města ze života peklo.

Hlavní tábor se nacházel v parku u autobusového nádraží v centru města, kde skupiny migrantů tábořily a postupně se autobusy vydávaly severně k maďarské hranici. Vedení města tehdy po zastavení hlavní migrační vlny muselo z parku kompletně vybagrovat zdevastovanou půdu, která byla nejen nevratně ušlapaná, ale i znečištěná výkaly.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

15:55 „Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

Dohru v Bruselu bude mít komentář o tom, že Danuše Nerudová strávila v maskérně před natáčením telev…