Kontroverzní reakce vyvolal návrh sochy Václava Havla ve skutečné velikosti. O dosti smířlivější či pozitivní reakce jsou na „havlovské pomníky“ na několika místech v Ústeckém kraji, který se může v tomto směru pochlubit několika novinkami:
Volně přístupný byl výjimečně během adventu kostel svaté Kateřiny v Chomutově, kde byl loni u příležitosti 30 let od sametové revoluce instalován „Obelisk pravdy a lásky“ s otiskem ruky Václava Havla. Otisk získal sochař Karel Meloun před třiceti lety, konkrétně 12. února 1990 při první a také poslední návštěvě exprezidenta v tomto severočeském městě. Umělec, který se nazývá „mužem z rodu Keltů“, neměl se svým nápadem ale také od počátku na růžích ustláno. Chtěl původně vytvořit šestimetrovou sochu a trval na jejím umístění přímo na historickém náměstí. To se ale místním politikům nezamlouvalo.
Navrhovali jako vhodnější místo atrium knihovny, jen pár metrů od náměstí, protože Havel byl koneckonců literát. „Vhodnějším a kulturnějším prostředím je atrium chomutovské knihovny, kde by bylo možné pietnější umístění památky na prezidenta, ale i spisovatele a dramatika, než mezi zaparkovanými auty na náměstí. Přínosem této varianty je i zabezpečení prostoru proti vandalismu,“ vysvětlovala tehdy postoj města novinářům Šárka Schönová, tisková mluvčí.
Melounovi to připadalo nedůstojné, dokonce vytvořil protest dílo Obelisk pravdy a lásky II., a to ve Vejprtech na Mezinárodním sochařském sympoziu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Bartoš