„Jedna akce stíhá druhou a mnozí z nás chodíme na spoustu akcí, ale všude to tak klouže po povrchu a neklade si to skutečně vážné otázky, které jsou s naším stoletým výročím spojeny,“ uvedl debatu prezident Václav Klaus.
Jako první z řečníků si za pultík stoupnul bývalý ministr zahraničí Jan Kohout, který sloužil ve Fischerově a poté také v Rusnokově vládě. „Často se opakuje ta Masarykova teze, že státy se rozvíjejí a udržují za těch myšlenek, za kterých vznikaly. Jednou z nich je křesťanská identita. Druhý pramen, který vidím, je mnohem novější, je to období národního obrození a ekonomické emancipace české společnosti ve druhé polovině 19. století,“ zabrousil Kohout do historie.
„Třetím pramenem je tradice demokracie a humanismu, které byly na počátku československé republiky před těmi sto lety. Vidím, že všechny tyto tři prameny jsou dnes zpochybňovány a napadány. Křesťanská indentita včetně toho, čemu se říká tradiční rodina, je relativizována. Dnes víte, že říct, že je člověk vlastenec a má rád tuto zemi, znamená, že se člověk vyčleňuje, není dost evropský a světový, je nálepkován a marginalizován. Heslo demokracie je napadáno a převraceno,“ popisoval Kohout dnešní vývoj. Podle něj dnešní tzv. liberální demokracie nemá s demokracií mnoho společného a humanismus deformoval do ochrany všemožných menšin, jejichž ochrana převažuje i nad většinovými obyvateli země.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs