Velké srovnání cen je tady. Co udělá nákup v Německu s vaší peněženkou

14.12.2012 7:15 | Zprávy

CENÍK UVNITŘ Ceny potravin v České republice rostou doslova před očima. Podle poslance Víta Bárty ale za to nemůže jen DPH, i když na to má samozřejmě vliv, ale především naprosto nevhodné chování velkovýrobců potravin, kteří ovládají potravinový trh. Právě proti nim by měla nastoupit chystaná novela zákona o významné kupní síle, kterou Věci veřejné chystají.

Velké srovnání cen je tady. Co udělá nákup v Německu s vaší peněženkou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze

„Stávající situace českého potravinářského trhu je naprosto neuspokojivá. Obchodní vztahy jednotlivých subjektů podléhají sice zákonu o významné tržní síle z roku 2009, ten však ve skutečnosti regulaci cen potravin v České republice neřeší,“ kritizuje poslanec Vít Bárta.

Malí a střední čeští výrobci nejsou chráněni. Tím pádem ani spotřebitel

Podle jeho slov nechrání uvedený zákon malé a střední české dodavatele. Novela zákona by měla zajistit reálné snížení cen potravin, které by mělo vyplynout z vyrovnaného postavení velkých dodavatelů a obchodních řetězců. „Tady by nemělo hrát roli pravo-levé rozdělení, ale veřejný zájem,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Bárta.

Navzdory obecným představám je český obchodní trh značně diverzifikovaný. Ani jeden z řetězců neměl v roce 2011 více než 10 procent podílu na trhu z rychloobrátkového zboží. „Je to situace, kterou lze i v rámci Evropy považovat za unikátní,“ říká Bárta.

Nadvláda oligopolů vede k drahotě

Naproti tomu na poli velkovýrobců panuje podle Bárty značná nadvláda jednotlivých firem. Jsou to společnosti jako Plzeňský Prazdroj, Unilever, Karlovarské minerální vody nebo Nestlé, které drží prostou, a v některých případech dokonce nadpoloviční většinu trhu.

„Uveďme si příklad“, říká poslanec, „když se cena obilí zvedla o necelých 19 procent, cena rohlíku za stejné období vyrostla o 66 procent. Ten, kdo to způsobil, nebyly řetězce, jak tvrdí pan Babiš, protože ty si mezi sebou konkurují. Byli to velkovýrobci pečiva, protože právě u nich je konkurence malá,“ vysvětluje Bárta s tím, že úplný monopol podle jeho slov drží Babiš ve výrobě toastového chleba. V České republice pak prý peče toastový chleba pouze a jen Babišova pekárna Penam.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…