Velké srovnání cen je tady. Co udělá nákup v Německu s vaší peněženkou

14.12.2012 7:15 | Zprávy

CENÍK UVNITŘ Ceny potravin v České republice rostou doslova před očima. Podle poslance Víta Bárty ale za to nemůže jen DPH, i když na to má samozřejmě vliv, ale především naprosto nevhodné chování velkovýrobců potravin, kteří ovládají potravinový trh. Právě proti nim by měla nastoupit chystaná novela zákona o významné kupní síle, kterou Věci veřejné chystají.

Velké srovnání cen je tady. Co udělá nákup v Německu s vaší peněženkou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze

„Stávající situace českého potravinářského trhu je naprosto neuspokojivá. Obchodní vztahy jednotlivých subjektů podléhají sice zákonu o významné tržní síle z roku 2009, ten však ve skutečnosti regulaci cen potravin v České republice neřeší,“ kritizuje poslanec Vít Bárta.

Malí a střední čeští výrobci nejsou chráněni. Tím pádem ani spotřebitel

Podle jeho slov nechrání uvedený zákon malé a střední české dodavatele. Novela zákona by měla zajistit reálné snížení cen potravin, které by mělo vyplynout z vyrovnaného postavení velkých dodavatelů a obchodních řetězců. „Tady by nemělo hrát roli pravo-levé rozdělení, ale veřejný zájem,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Bárta.

Navzdory obecným představám je český obchodní trh značně diverzifikovaný. Ani jeden z řetězců neměl v roce 2011 více než 10 procent podílu na trhu z rychloobrátkového zboží. „Je to situace, kterou lze i v rámci Evropy považovat za unikátní,“ říká Bárta.

Nadvláda oligopolů vede k drahotě

Naproti tomu na poli velkovýrobců panuje podle Bárty značná nadvláda jednotlivých firem. Jsou to společnosti jako Plzeňský Prazdroj, Unilever, Karlovarské minerální vody nebo Nestlé, které drží prostou, a v některých případech dokonce nadpoloviční většinu trhu.

„Uveďme si příklad“, říká poslanec, „když se cena obilí zvedla o necelých 19 procent, cena rohlíku za stejné období vyrostla o 66 procent. Ten, kdo to způsobil, nebyly řetězce, jak tvrdí pan Babiš, protože ty si mezi sebou konkurují. Byli to velkovýrobci pečiva, protože právě u nich je konkurence malá,“ vysvětluje Bárta s tím, že úplný monopol podle jeho slov drží Babiš ve výrobě toastového chleba. V České republice pak prý peče toastový chleba pouze a jen Babišova pekárna Penam.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

15:55 „Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

Dohru v Bruselu bude mít komentář o tom, že Danuše Nerudová strávila v maskérně před natáčením telev…