Ústecké krajské státní zastupitelství předalo v pátek celý korupční případ poslance Davida Ratha a dalších sedmi obviněných středočeským kolegům. Pro deník Právo to uvedla náměstkyně ústeckých žalobců Lenka Bradáčová. Jako důvod uvedla fakt, že nejzávažnějším skutkem z celé kauzy bylo údajné převzetí úplatku Rathem, které se odehrálo v Rudné u Prahy.
Ústečtí žalobci se podle Bradáčové rozhodli pro předání případu poté, co vyhodnotili zajištěné důkazy. "Dle pravidel o vedení společného řízení proti všem obviněným koná dozor státní zastupitelství, v jehož obvodu byl spáchán skutek nejpřísněji trestný," uvedla státní zástupkyně. Údajná trestná činnost Ratha a dalších sedmi zadržených lidí však podle ní zasahovala do tří krajů - Ústeckého, Středočeského a Prahy.
Nejpřísněji postižitelný trestný čin v případu se totiž podle ní stal v Rudné ve středních Čechách, kde Rath údajně přijal úplatek za zmanipulovanou zakázku týkající se opravy buštěhradského zámku. Proti dozoru ústeckého státního zastupitelství se již dříve ohradili poslancovi obhájci.
"V návaznosti na převzetí trestní věci věcně a místně příslušným Krajským státním zastupitelstvím v Praze bude ze strany státního zástupce Krajského státního zastupitelství v Praze provedena kompletní prověrka stavu vyšetřování a další úkony, vyplývající z pravomoci státního zástupce v přípravném řízení trestním," reagoval na krok ústeckých žalobců středočeský krajský státní zástupce Martin Staněk.
Po kontrole spisu podle Staňka přezkoumá žalobce postup policie a rozhodne o tom, jak naloží se stížnostmi Ratha a dalších obviněných proti zahájení jejich stíhání. Podle serveru Týden.cz. převzal kauzu na středočeském státním zastupitelství dlouholetý expert na hospodářskou kriminalitu Petr Jirát.
Problém místní nepříslušnosti
Ratha policisté zadrželi v polovině května s krabicí, v níž bylo sedm milionů korun. Policie tvrdí, že se jednalo o úplatek kvůli veřejné zakázce na projekt rekonstrukce zámku Buštěhrad. Za přijetí úplatku hrozí poslanci v případě odsouzení až dvanáctileté vězení. Spolu s poslancem obvinila policie dalších sedm lidí, například ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou či exposlance Petra Kotta. Jejich stíhání se údajně týká i dalších zakázek ve Středočeském kraji.
Rathův právní zástupce Adam Černý v pondělí uvedl, že spolu se svým kolegou Romanem Jelínkem podali námitku místní nepříslušnosti. Podle nich měli státní zástupci předat kauzu do Středočeského kraje již pří zahajování trestního stíhání. Obhájci uvedli, že nepředání případu místně příslušnému státnímu zastupitelství podle nich znamená, že dosavadní úkony policistů, žalobců a soudu by mohly být neplatné.
To však Bradáčová již dříve odmítla. Podle ní trestní řád žádnou takovou námitku nezná. Podobně se vyjádřila i Irena Válová, mluvčí Vrchního státního zastupitelství v Praze, které nad kauzou vykonává dohled. Podle ní předávají státní zástupci sami případ jiným žalobcům ve chvíli, kdy zjistí, že nejsou místně či věcně příslušní. Baradáčová již dříve vysvětlila, že Nejvyšší státní zastupitelství jejímu úřadu postoupilo trestní oznámení, jež prvotně mělo vztah k Ústeckému kraji. Až další vyšetřování pak vedlo k veřejným zakázkám ve středních Čechách.
Vesecká: Příležitost pro obhajobu
Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká soudí, že přesun případu usnadní práci Rathovým advokátům. „Já samozřejmě sleduji tu kauzu jen v médiích, ale vím, že místní příslušnost, tedy otázka, kdo má kauzu Davida Ratha vyšetřovat se řeší v podstatě od prvopočátku. Čili ten krok a přesunutí kauzy do středních Čech svědčí o tom, že otázka na místní příslušnost je oprávněná,“ řekla ParlamentnímListům.cz Vesecká.
"Tento ten krok je známkou toho, že asi nebylo něco v pořádku s místní příslušností. A jestliže to tak je, pak to samozřejmě je jedna z věcí, která může nahrávat obhajobě Davida Ratha,“ dodala na dotaz ParlamentníchListů.cz někdejší nejvyšší státní zástupkyně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Ondřej Vaněk, čtk, ane