Vidím byl na Mauriciu. Souvisí to s korupcí kolem Tatry, ptá se deník

09.09.2011 7:16 | Zprávy

Poslanec Jan Vidím platil údajně za statisícovou dovolenou v hotovosti a byl tam se zbrojařem i náměstkem Bartákem. Podle deníku jde o klíčovou stopu.

Vidím byl na Mauriciu. Souvisí to s korupcí kolem Tatry, ptá se deník
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Poslance Jana Vidíma (ODS) po pěti letech dostihla dovolná na ostrově Mauricius. Policie při vyšetřování údajné korupce během armádních zakázek narazila na inkriminovanou dovolenou, kterou na přelomu let 2006 a 2007 trávili na stejném místě jako Vidím také tehdejší náměstek ministra obrany Martin Barták a zbrojař Michal Smrž. Oba čelí svědectví, že žádali úplatek v souvislosti s nákupem vozů Tatra pro armádu.

Podle policie je právě dovolená jedním s klíčových svědectví k propojení obou mužů a tím i důkazu, že měli důvod jednat ve shodě. Barták i Smrž to jednoznačně popírají.

Sledujeme kauzu Tatra

Policie má podle informací MF Dnes zdokumentované, že Barták a Smrž tehdy trávili volno na exotickém ostrově Mauricius uprostřed Indického oceánu. Letěli se svými rodinami stejným letadlem a trávili ji na tomtéž místě. Organizovala to společnost Oriana Tours.

A nechyběl tam ani Vidím. I on měl sehrát v obchodu s Tatrou jistou roli - nikoliv ale korupční. Někdejší zaměstnanci společnosti Oriana si na Vidíma vzpomínají. Platil v hotovosti. Cena zájezdu kolem Vánoc stála rodinu přes 100 tisíc. Zaměstnanci si také vzpomněli na další podobnou dovolenou - o rok dříve v Thajsku.

Pět milionů dolarů a problémy přestanou

Tatra získala v roce 2006 kontrakt na dodávku nákladních aut za 2,6 miliardy. Zakázku dostala pod podmínkou, že se na něm bude podílet Praga. Tatra nakonec zakázku chtěla realizovat bez Pragy. A politici začali hrozit, že o kontrakt může přijít. Do čela kritiků se postavil šéf výboru pro obranu Jan Vidím. Argumentuje tím, že po vyšachování Pragy plnil povinnosti předsedy výboru.

V této atmosféře se podle šéfa Tatry Ronalda Adamse uskutečnily tři schůzky se zbrojařem Smržem, druhým mužem z Mauricia. Podle Adamse mu Smrž tlumočil vzkaz z ministerstva: když Tatra zaplatí pět milionů dolarů, problémy pominou. Klíčovým náměstkem na ministerstvu byl v té době Martin Barták. Následně se uskutečnila schůzka u Washingtonu. Bývalý ambasador USA William Cabaniss vypověděl, že po něm chtěl Barták, třetí návštěvník Mauricia, peníze: "Řekl, že za obnos peněz by problémy mohly být vyřešeny."

Oba obvinění Američanů odmítají. "V žádném případě nepřipouštím cokoliv z těch obludných, nechutných obvinění," zlobí se Barták. "S panem Adamsem jsem jednal výhradně o možnostech spolupráce při vývozu tater," přidává se Smrž. A tvrdí, že se zná s Bartákem jen pracovně.

Psali jsme:
V případu Tatry policie vyšetřuje jen americkou verzi korupce
Barták: V kauze Tatry jsem prý jen svědek. Tak proč jsem sledován?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ann

Eva Decroix, MBA byl položen dotaz

migrace

Jestli máme chránit naše křesťanské tradice a celkově Evropu, nemyslíte, že je třeba konečně zastavit nekontrolovatelný přiliv migrantů, který teď kvůli situaci v Sýrii může opět narůstat? Ač jako strana nic moc nezmůžete, máte aspoň nějaký návrh řešení, pro který se snažíte získat třeba v Bruselu v...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…