Pronájmy, insolvence, obchodní spory, rozvody, rodinné spory, sousedské vztahy, kupní smlouvy, spoluvlastnictví nemovitostí, dědictví a ještě mnohem více oblastí každodenních právních úkonů bude od 1. ledna příštího roku fungovat podle zcela nového občanského zákoníku, který nahradí starý, mnohokrát novelizovaný.
Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil považuje rozsáhlý soubor norem za své dítě, na které je hrdý, a dokonce rozdával výtisky zákoníku se svým podpisem. Advokátka Klára Samková však tvrdí, že tím, že v zásadě všechny úkony soukromého práva budou činěny podle zcela nových pravidel, dojde ke zmatku a zahlcení soudů.
„Občanský zákoník je vražda národa. Nikdo nebude vědět, co vlastně může a co nemůže. Dalších dvacet let se bude dělat judikatura k tomu, co se může a co se nemůže,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz advokátka, někdejší poslankyně posledního československého Federálního shromáždění a členka TOP 09.
Vražda národa? Politici to prý udělali schválně
„Dostaneme se do situace, kdy člověk s neprávnickým vzděláním se v tom nebude mít šanci vyznat. Myslím, že to Pospíšil udělal schválně. Lidé, kteří si nejsou jisti svými právy a povinnostmi, se snaží svými vlastními prostředky zjistit, jakým způsobem se mají chovat a nemají čas se dívat mocipánům pod prsty. Bude absolutní chaos, který se odrazí i v nárůstu sporné agendy, tedy dojde k zahlcení soudů. Jsem skutečně přesvědčená, že pan Pospíšil nechal přijmout občanský zákoník ku škodě celého národa,“ říká Samková s tím, že chaosem myslí i nevyjasněnou právní terminologii i novou právní úpravu vzájemných vztahů, kterou nový zákoník přinese a která se podle ní může během soudních sporů ujasňovat i pět let.
Samková upozorňuje, že si je vědoma toho, že dosud platný „komunistický“ občanský zákoník měl být upraven. Není si však jista, že je pro to správná doba zrovna teď.
Jako příklad oblasti, které se údajné nadcházející přetížení již tak přetížených soudů může obzvláště palčivě dotknout, uvádí zkušená advokátka vztahy mezi obchodními společnostmi: Soudy mohou podle Samkové řešit insolvence, případně záležitosti dluhů a pohledávek mezi společnostmi tak pomalu, že účastníci sporu mohou častěji sahat i k tvrdším prostředkům, než je soudní řízení.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Polanský