Nález pohřbu ženy, učiněný v roce 1949 v Dolních Věstonicích archeologem Bohuslavem Klímou, představuje svým významem paleontologický materiál první kategorie v celosvětovém měřítku. Kosterní pozůstatky této ženy z doby lovců mamutů jsou nedílnou součástí sbírek Moravského zemského muzea a patří historicky mezi jedny z nejcennějších antropologických nálezů v Evropě.
Samotné rekonstrukci předcházelo dlouhodobé studium lebky včetně pátrání po tom, co se s lebkou dělo od jejího vyzvednutí do současnosti. Lebka ženy nese znaky traumatického zranění, jež se podílelo na nerovnoměrném růstu obličejové části, tím pádem i na celkové podobě této ženy. Na rekonstrukci spolupracoval náš přední odborník, lékař a specialista na dětskou obličejovou chirurgii doc. MUDr. Jiří Ramba, DrSc., který měl možnost podrobně zranění studovat a srovnávat s klinickými zkušenostmi; ty se staly základním pilířem tohoto projektu.
Lebka byla 3D naskenována (ve spolupráci s FAVU VUT v Brně), dále podstoupila CT vyšetření (Nemocnice Kyjov) a všechna tato nová data byla použita při rekonstrukci. Výsledkem práce je podoba tváře asi čtyřicetileté ženy z období před 30 tisíci lety, která mohla hrát důležitou roli ve spirituální sféře v kultuře „lovců mamutů“. Tato rekonstrukce je určena pro výstavní účely, zhotovena je ze silikonu věrně napodobujícího lidskou kůži, s reálnými vlasy a skleněnýma očima. Tím je veřejnosti představena věrná podoba (busta) šamanky s nejmenšími detaily. Návštěvníci si ji mohou prohlédnout v Pavilonu Antrhopos Moravského zemského muzea.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva