AMSP: Nejoblíbenějším nástrojem pro externí financování malých a středních firem je leasing

03.02.2020 8:23 | Zprávy

Malé a střední podniky nejčastěji investují do svého rozvoje z vlastních zdrojů. Druhým nejčastějším nástrojem je leasing, který využívá 44 % podnikatelů. Téměř všichni (95 %) si jej sjednali opakovaně, často k nákupu nového vybavení či strojů.

AMSP: Nejoblíbenějším nástrojem pro externí financování malých a středních firem je leasing
Foto: amsp.cz
Popisek: Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR

Čtvrtina podnikatelů využila k financování úvěr s dotační podporou, přičemž získání dotací pro ně nebylo rozhodujícím kritériem pro jeho čerpání. Oblíbené jsou také provozní úvěry, z nichž však firmy často hradí pořízení majetku. Vyplývá to z průzkumu agentury IPSOS pro Asociaci malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) a přední leasingovou společnost SG Equipment Finance (SGEF).

Pro pořízení nové techniky a strojů určených k podnikání firmy nejčastěji využívají vlastní zdroje (91 %). Volbou číslo dvě je leasing (44 %), který následuje investiční (36 %) a provozní (35 %) úvěr. Při výběru způsobu financování hraje největší roli cena (59 %), přičemž podnikatelé nezvažují jen výši úroku, ale berou v úvahu celkovou nákladovost. Pětině podnikatelů pomohl leasing už na samém počátku podnikání. Více než 60 % firem využívá možnost pojištění financovaného předmětu přímo u leasingové společnosti.

Pavla Břečková, místopředsedkyně představenstva AMSP ČR, uvádí: „Trochu nás překvapilo zjištění, že firmy jsou ochotny financovat investice primárně z vlastních zdrojů a externími je pouze doplňovat. To odráží dobrou kondici ekonomiky. S raketovým růstem mezd a odvodů se však vlastní firemní zdroje významně tenčí, což se brzy odrazí v menší chuti firem investovat do rozvoje podnikání.“

Čtvrtina podnikatelů využila produkt s dotacemi, ovšem o možnosti dotační podpory vázané na leasing ví jen polovina firem. „Dobrou zprávou tohoto průzkumu je, že pro financování investic je potenciální dotace rozhodující jen ve 2 % případů. To by znamenalo odklon malých a středních podnikatelů od závislosti na dotacích,“ doplňuje Pavla Břečková.

S provozním úvěrem má zkušenosti 35 % podnikatelů. Z hlediska jeho účelu je překvapivým zjištěním, že firmy jej v 64 % věnovaly na pořízení nového majetku a jen v 16 % na překlenutí nesouladu mezi příjmy a výdaji.

Zdeněk Kejval, ředitel pro strategii a marketing SGEFu, uvádí: „Potvrzuje se, že leasing jako nástroj financování je dlouhodobě etablován a podnikateli hojně využíván. Jeho devizou je nesporně rychlost a dostupnost. Podstatná je i jeho menší administrativní náročnost. Ukazuje se také, že v investičním financování velmi zdatně konkuruje klasickým bankovním úvěrům. Současně platí, že 95 % firem se zkušeností s leasingem jej využívá opakovaně.“

Výzkum realizovala agentura Ipsos na vzorku 250 malých a středních firem. Necelá polovina dotazovaných firem vykazuje roční obrat do 100 milionů korun a má do 50 zaměstnanců. Z pohledu regionálního rozmístění jsou ve vzorku firem rovnoměrně zastoupeny všechny kraje ČR, z pohledu segmentového 40 % respondentů působí v průmyslové výrobě, 34 % ve strojírenství a 15 % ve stavebnictví.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MŠMT: Dlouhodobý záměr vzdělávání se daří úspěšně naplňovat

11:27 MŠMT: Dlouhodobý záměr vzdělávání se daří úspěšně naplňovat

Dlouhodobý záměr vzdělávání a rozvoje vzdělávací soustavy České republiky 2023-2027 má za sebou rok …