„Jeseníky jsou jedinečné pohoří a přitom tu návštěvníci dosud nemají reprezentativní místo, kde by se mohli seznámit s jeho krásami. Dům přírody ale nabídne nejen expozici, ale také zázemí pro ekovýchovné programy, tematické přednášky, výstavy, projekce a tvůrčí dílny, a to jak pro veřejnost, tak i pro školy. Protože bude stát přímo v lázeňském městě, považoval jsem za důležité, aby stavba byla funkční i architektonicky hodnotná. Proto byla i z mého popudu vyhlášena architektonická soutěž,“ vysvětluje ministr životního prostředí Petr Hladík.
„Karlova Studánka je průsečíkem turistických tras a ročně láká statisíce návštěvníků. Program Dům přírody jsme koncipovali podle modelu, který funguje i jinde ve světě. Návštěvníkům chceme představit území nejrůznějšího charakteru, aby bylo vidět, jak je naše příroda a krajina rozmanitá. Lidé by si z ní měli odnášet hlavně to, co máme dělat proto, aby se přírodní hodnoty zachovaly i do budoucna,“ vysvětluje František Pelc, ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, která program Dům přírody koordinuje.
Architekti se museli vypořádat s celou řadou omezení. Návrh musí respektovat územní plán Karlovy Studánky, její památkovou ochranu a také musí splňovat jednotící prvky definované Jednotným architektonickým konceptem, manuálem pro navrhování návštěvnických středisek AOPK ČR.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva