Akce se zúčastnilo celkem 39 mapovatelů, kteří dohromady během jednoho únorového víkendu prošli trasy o délce 425 km. Sčítání doplnilo také osm fotopastí rozmístěných na vhodných místech v CHKO.
„Počasí nám opravdu nepřálo. Přesný počet vlků nebylo možné určit pro absenci souvislé sněhové pokrývky a tedy i možnost zvířata efektivně stopovat. Přesto se podařilo získat zhruba desítku nálezů trusu a zaznamenat několik jednotlivých stop. Na fotopastech se během tohoto víkendu žádná velká šelma neobjevila. Potvrdilo se ale, co jsme očekávali – v oblasti Jeseníků se vyskytují vlci a rysové,“ upřesňuje Daniel Křenek z Agentury ochrany přírody a krajiny.
Kromě rysa a vlka byly zaznamenány další zajímavé druhy, jako jsou kriticky ohrožený sokol stěhovavý nebo silně ohrožený jeřábek lesní.
„Na základě dlouhodobého monitoringu probíhajícího v celé jesenické oblasti lze prohlásit, že se v CHKO Jeseníky a jejím nejbližším okolí trvale vyskytují minimálně dva vlčí páry. Během posledního roku bylo zaznamenáno i několik průchodů migrujících jedinců. Pro přírodu Jeseníků je to jistě dobrá zpráva, preventivně je však v tomto kontextu potřeba počítat také s dostatečným zabezpečením hospodářských zvířat,” říká Michal Feller z Hnutí DUHA Šelmy.
„Doufejme, že v následujícím roce budou podmínky pro monitoring lepší. Data o výskytu šelem využíváme například při informování chovatelů hospodářských zvířat, jak zabezpečit stáda. Na vhodná preventivní opatření mohou získat dotaci,“ doplňuje Daniel Křenek. Sledování velkých šelem bude probíhat v menším měřítku v průběhu celého roku zejména za pomoci fotopastí.
Mapování, které proběhlo v stejném termínu v chráněné krajinné oblasti Beskydy, zatím není vyhodnoceno.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva