AOPK ČR: Sedm let intenzivní péče o přírodu Pradědu

08.01.2024 22:02 | Tisková zpráva

V součtu 82 hektarů posečených a 25 hektarů obnovených jesenických horských trávníků, šest tisíc stromů vysazených, stovky nových oplocenek, tisíce oslovených návštěvníků. To jsou v číslech výsledky sedmiletého projektu na zlepšení stavu přírody v oblasti Pradědu [1], který připravila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.

AOPK ČR: Sedm let intenzivní péče o přírodu Pradědu
Foto: red
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny ČR

„Chtěli jsme obnovením pravidelného hospodaření podpořit a zachránit poslední zbytky jedinečných luk v oblasti Velké kotliny a nad Ovčárnou. Po druhé světové válce se tu totiž po několika stoletích předchozí péče přestalo pást a kosit, louky proto postupně začaly zarůstat, hlavně borůvčím. Řada vzácných druhů rostlin a živočichů se proto přiblížila hranici dlouhodobého přežívání. Projekt jednoznačně prospěl takovým ohroženým rostlinám, jako je hořec jarní, sasanka narcisokvětá, violka sudetská, zvonečník hlavatý či hvozdík pyšný,“ vypočítá Radek Štencl z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Do horských lesů jsme chtěli vrátit listnaté stromy, které do nich patří. V náročných horských podmínkách se vysadilo více než 6000 stromů, především jeřábů ptačích, dále javory kleny a někde i jedle. Protože mladým stromkům brání v růstu spárkatá zvěř, musely se všechny výsadby a někde i přirozené zmlazení oplotit.  Proto bylo vybudováno 189 robustních oplocenek o celkové délce 6,1 km a dalších 1150 individuálních oplůtků,“ upřesňuje Miroslav Havira z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

„Víme, že to, zda se skutečně podaří jedinečnou jesenickou přírodu ochránit, záleží hlavně na lidech. Na těch, kteří tu žijí, i na těch, kteří sem jezdí. Právě proto se naši dva terénní pracovníci neustále pohybovali na frekventovaných turistických trasách, kde návštěvníky seznamovali se zdejšími krásami i s pravidly bezpečného a ohleduplného chování na horách. Počty lidí, kteří do hor míří, rostou, a je potřeba s nimi komunikovat,“ dodává Vít Slezák z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Součástí projektu byl i podrobný monitoring stavu lesů a vysokohorského bezlesí. Získané zkušenosti a poznatky expertů Agentura ochrany přírody a krajiny ČR využije při přípravě dalšího projektu. Ten by měl zajistit pokračování aktivní péče o vysokohorské bezlesí či vybrané partie horských lesů i v  období do roku 2029.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa jeskyní ČR: Čerti s Mikulášem přijdou za dětmi do Výpustku, Koněprus i Mladče

22:08 Správa jeskyní ČR: Čerti s Mikulášem přijdou za dětmi do Výpustku, Koněprus i Mladče

V peklo s čerty i Mikulášem se na přelomu listopadu a prosince změní tři zpřístupněné jeskyně –Výpus…