AOPK: Pro záchranu vzácných tesaříků se nesmí z Vlárského průsmyku odvážet skladované vytěžené dřevo

20.07.2021 15:53 | Zprávy

Bukové lesy ve Vlárském průsmyku v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty jsou domovem kriticky ohroženého a evropsky významného tesaříka alpského. Pravidla hospodaření [1] v této evropsky významné lokalitě stanoví, že vytěžené dřevo je potřeba neprodleně odvézt z lesa.

AOPK: Pro záchranu vzácných tesaříků se nesmí z Vlárského průsmyku odvážet skladované vytěžené dřevo
Foto: AOPK.cz
Popisek: Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky

Pokud by zůstalo na skládkách i v době, kdy jsou dospělí brouci aktivní, samice by kladly vajíčka přednostně právě sem. A to se nyní ve Vlárském průsmyku stalo, jak ukázal terénní průzkum realizovaný pro Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR. Odvozem dřeva by byla zdejší populace tesaříka alpského oslabována a poškozována.

„Vytěžené stromy nebyly odvezeny včas, což je v rozporu s nastavenými pravidly. Během terénního průzkumu bylo zjištěno, že na řadě skládek samice kladou vajíčka. Odvoz dřeva by tak oslabil celou zdejší populaci tohoto ikonického druhu ochrany přírody a právě proto jsme dnes vydali předběžné opatření, kterým se odvoz zakazuje ze všech skládek v oblasti. Je tak pravděpodobnější, že se ohroženým tesaříkům podaří vývoj dokončit,“ vysvětluje Tomáš Ernest Vondřejc z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Opatření bylo adresováno především Klouboucké lesní s.r.o. Ta zajišťuje naprostou většinu těžebních prací v oblasti pro Lesy ČR, se kterými bylo vydání opatření předem projednáno.

Tesařík alpský je v podmínkách ČR vázán především na buk, ale v rámci nížinné populace vyskytující se v lužních lesích na jižní Moravě je potvrzen i z celé řady dalších listnatých dřevin. Vyžaduje listnaté porosty s dostatkem mrtvého dřeva, o které je kvůli intenzivní lesnické činnosti a změnám v druhové skladbě našich lesů nouze. Nyní se vyskytuje pouze v CHKO Kokořínsko – Máchův kraj, CHKO Bílé Karpaty, EVL Chřiby a v lužních lesích jižní Moravy (Soutok, Tvrdonicko) [2].

Poznámky:
[1] ZDE
[2] ZDE

Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky je státní instituce, která zajišťuje odbornou i praktickou péči o naši přírodu, zejména o chráněné krajinné oblasti, národní přírodní rezervace a národní přírodní památky. Více ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Úřad vlády: Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů i stavbu vysokorychlostních tratí

10:17 Úřad vlády: Vládní výbor pro strategické investice řešil rozvoj lidských zdrojů i stavbu vysokorychlostních tratí

Ve čtvrtek 21. listopadu 2024 se ve Strakově akademii konalo již sedmé zasedání Vládního výboru pro …