„Světy vědy a umění jsou v mnoha aspektech zdánlivě vzdálené a nesouměřitelné. Nicméně oba spojuje hledání pravdy, poznání a řádu. Myslím, že se tyto světy velice dobře doplňují,“ řekla v Národním divadle předsedkyně Akademie věd ČR Eva Zažímalová.
„Jsem ráda, že se dnes večer můžeme společně nechat okouzlit tóny árií tak, jak to dokáže hudba Giuseppa Verdiho. Můžeme se povznést nad každodenní starosti, přijít na jiné myšlenky a možná že my vědci najdeme v této nádherné hudbě inspiraci,“ dodala předsedkyně, která společně s ředitelem Národního divadla přivítala zástupce vlády, Parlamentu i Senátu, velvyslance, rektory vysokých škol a také delegaci ze Slovenské akademie věd, včetně jejího předsedy Pavla Šajgalíka.
Opera na objednávku
Verdiho opera je příkladem toho, že i díla na objednávku mohou zazářit. Zpěvohra o lásce a válce vznikla na zakázku egyptského chedíva k příležitosti otevření Suezského průplavu, premiéru však měla až o půl roku později v prosinci 1871 v Káhiře. Bez zajímavosti není ani fakt, že autorem předlohy byl renomovaný francouzský egyptolog Auguste Mariette, který byl autorem původních kostýmů a kulis. První představitelkou Aidy v milánské La Scale roku 1872 pak byla česká sopranistka Tereza Stolzová, označovaná jako Verdiho „múza z Polabí“. Slavný skladatel pro ni dokonce osobně navrhl šperky, jimž dominovala čelenka s bílým a červeným peřím.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva