Akademie věd: Světové „vodíkové“ finále poprvé v Praze

01.06.2019 19:24 | Zprávy

Finále celosvětové středoškolské soutěže Horizon Grand Prix se letos uskuteční na festivalu Veletrh vědy, který ve dnech 6.–8. června 2019 pořádá Akademie věd ČR v PVA EXPO Praha. Závodů autíček na vodík se po celém světě účastní přes 200 středoškolských týmů. Dvě desítky nejlepších se utkají o titul světového šampiona. Českou republiku reprezentují studenti Střední průmyslové školy dopravní Motol a Střední odborné školy Třineckých železáren.

Akademie věd: Světové „vodíkové“ finále poprvé v Praze
Foto: AV ČR
Popisek: Logo Akademie věd ČR

Studentské týmy se během pátého ročníku Horizon Grand Prix několik měsíců věnují obnovitelným zdrojům. Chtějí totiž navrhnout vlastní model auta na vodík, a nabídnout tak praktické řešení problémů, které jsou spojeny se změnou klimat

Model auta na vodík na první pohled vypadá jako běžné autíčko na dálkové ovládání. Liší se ale vodíkovým palivovým článkem a svým dojezdem. Inovační úpravy jsou plně v rukou školních týmů, jež vedou jejich učitelé. Program navíc propojuje školy s průmyslovými společnostmi, které pracují na bezemisních technologiích. Studenti tak poznávají současný průmysl a kariérní možnosti a zároveň se seznamují s praktickými možnostmi obnovitelných zdrojů a technologickými trendy.

Šestihodinový závod, jehož cílem je ujet co nejvíce kol na závodní dráze, důkladně prověří, který z dvou desítek nominovaných týmů závodní auto zkonstruoval nejlépe. Časová náročnost závodu přitom ukáže, jaké jsou výhody vodíku. Zatímco se samotnou baterií dokáží auta na dálkové ovládání jezdit maximálně 15 minut, s vodíkovým pohonem až hodinu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: V Česku se vzdělává 123 tisíc dětí se zdravotním postižením

19:28 ČSÚ: V Česku se vzdělává 123 tisíc dětí se zdravotním postižením

Zhruba devět procent (123 tisíc) dětí do 14 let v Česku mělo podle údajů ze školské statistiky pro š…