Nejedná se jen o vojáky, v misi budou působit i tři civilní odborníci – politický poradce, poradkyně pro genderové záležitosti a soudní znalec v oboru francouzského jazyka. Vojáci, kteří budou sloužit na velitelství, jsou vybráni z útvarů napříč celou armádou, od velení až po bojové jednotky na taktické úrovni. Členy týmu jsou například zdravotníci, vojenský lékař, vojenský veterinář, specialisté na výcvik, právník, finanční specialista a tiskový mluvčí. V týmu je celkem sedmnáct důstojníků, kteří ovládají anglický i francouzský jazyk. Ve velení mise budou celkem tři ženy.
Do Mali také odcestovala poslední skupina 3. úkolového uskupení Armády České republiky EUTM. Je v pořadí patnáctou jednotkou, která je v této africké zemi nasazena. Úkolem uskupení je ochrana a obrana velitelství mise a jeho příslušníků. Rovněž se podílí na ochraně a obraně výcvikového kempu v Koulikoru a zajišťuje ochranu výcvikových týmů při výcviku. Jeho působení ale bude výjimečné tím, že jí bude velet z funkce velitele sil EUTM Mali Čech – brigádní generál František Ridzák.
Letos Rada Evropské unie popáté prodloužila trvání výcvikové mise, a to až do roku 2024. Rozšířila její mandát a navýšila počty personálu i rozpočet. Mise tak bude moci, prostřednictvím vojenského poradenství, výcviku a odborného vedení, poskytovat vojenskou pomoc i mimo Mali ostatním státům skupiny G5 Sahel, s prioritou pro Burkina Faso a Niger.
- Skupina G5 Sahel – společenství pěti zemí Sahelu (Burkina Faso, Čad, Mali, Mauretánie a Niger), které bylo založeno v roce 2014 a má za cíl rozvoj vzájemné spolupráce v oblasti politiky a bezpečnosti.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva