Slavnostní předání se uskutečnilo na konci dubna na základně 6. vojenského regionu malijské regionální základně Sévaré, která se nachází v oblasti Mopti, 500 km severovýchodně od hlavního města Bamaka. Význam ceremoniálu podtrhla účast hostů regionu, včetně guvernéra Abasse Dembélého, představitelů malijské armády a zástupce českého velvyslance v Mali Miroslava Bálinta.
„Tato dráha s dvaceti překážkami umožní vojákům 6. vojenského regionu regionální základny trénovat a být psychologicky připraveni překonávat obtížné situace, s nimiž se během operací pravděpodobně setkají,“ uvedl v projevu zástupce náčelníka generálního štábu pozemních sil, plukovník Seydou Koné.
Na stejné trénují doma
Překážková dráha je podobná té, kterou znají z domova čeští vojáci. „Je na ní dvacet různých prvků, například skokové překážky, které musí voják přeskočit, šplhací překážky jako vysoké zdi, šikmé zdi s lanem, žebříky, horizontální překážky jako jsou břevna a kladiny, labyrint a plížení pod dráty,“ prozradil nadporučík J. A., který jako specialista civilně-vojenské spolupráce (CIMIC) projekt koordinoval.
Překážková dráha je podle něj výbornou všestrannou formou rozvoje vojáka. „K překonání překážek je potřeba nejen fyzická zdatnost, ale také psychická odolnost, a ve vojenském prostředí je navíc u vojáků potřeba rozvíjet smysl pro týmovou práci.“
Za místo pro stavbu překážkové dráhy byla vybrána základna v Sévaré ve střední části Mali. „Přesouvá se sem výcvik Malijců, aby probíhal poblíž míst nasazení a více tak odpovídal jejich potřebám,“ vysvětlil zástupce českého velvyslance Miroslav Bálint.
Vztahy ČR a Mali se v poslední době zintenzivnily, důkazem je také podpora nedávného celostátního sportovního turnaje za mír a sociální soudržnost v Gao.
Ve výcvikové misi EUTM se ČR angažuje od roku 2013, aktuálně zde působí 81 vojáků a to v hlavním městě Mali Bamako a ve výcvikovém středisku v Koulikoro. V polovině ledna česká armáda ukončila sedmiměsíční velení silám výcvikové mise EU v Mali. Cennou zkušenost si chce zopakovat ve druhé polovině roku 2022.
V misi OSN MINUSMA jsou dlouhodobě nasazeni čtyři důstojníci ve štábech mise. Pod hlavičkou mezinárodního uskupení Takuba také v Mali působí do 60 příslušníků českých speciálních sil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva