Armáda ČR: Strakoničtí vojáci v Litvě pomáhají, darovali krev, která může zachránit život

18.11.2021 22:54 | Tisková zpráva

Vojáci v alianční misi předsunuté přítomnosti (eFP – enhanced Forward Presence) minulý týden ukázali, že ani uprostřed každodenních úkolů nezapomínají na pomoc druhým. Během jednoho dne darovalo krev 135 vojáků, třetina z toho byli Češi.

Armáda ČR: Strakoničtí vojáci v Litvě pomáhají, darovali krev, která může zachránit život
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Čeští vojáci v Litvě hromadně darují krev pravidelně, jejich motivace je přitom různá. Převažuje snaha pomoct či pocit, že to jednou sami mohou potřebovat. „Poprvé jsem daroval krev v březnu 2020, kdy jsem se stal vojákem z povolání. Beru to jako obyčejné lidské gesto vůči nemocným lidem v mém okolí, kterým má krev může pomoci se zdravotními problémy,“ prozradil rotmistr Z. Ř., který na misi zároveň plní úkoly mediální tvorby.

Odběry zajistil personál nemocnice z Kaunas

Akci Češi uspořádali společně s litevskými kolegy z mechanizované brigády Iron Wolf. Uskutečnila se v době aktuálního nedostatku zásob krve. „Jsem zdravý, darovat chodím už od střední školy. Beru to jako součást své vojenské povinnosti, a vstřícné gesto vůči Litevcům, kteří nám na misi vytvořili vynikající zázemí,“ komentoval akci nadporučík J. B., pro kterého šlo již o 25. darování krve.

Po vyšetření krevní skupiny, prohlídce lékařem a dvojí kontrole osobních údajů, jim lékaři odebrali 450 ml takzvané plné krve. Samotný odběr probíhal kvůli covidu za přísných hygienických opatření. Litevští organizátoři příspěvek Čechů jednoznačně oceňují. „Jsme nesmírně rádi, že vojáci NATO chápou smysl dárcovství a chtějí k němu přispět. Je to zároveň skvělý příklad, jak můžete druhému člověku darovat život tím, že mu věnujete jen část volného času,“ shrnula Diana Remeikiene, vedoucí lékařka transfuzního centra.

Vojáci pomohli více než dvěma stovkám pacientů

Univerzitní nemocnice v nedalekém Kaunasu nashromáždila na 60 litrů krve různých krevních skupin, která ihned putovala k pacientům. „Jeden dárce může v rozhodující chvíli zachránit až tři životy. Podle našich zkušeností je 100 transfuzních jednotek průměrné podáno 225 pacientům ještě tentýž den,“ upřesnila praporčice O. V. z čety podpory litevské brigády Iron Wolf.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Správa železnic: Rekordní investice umožní další rozvoj, začne výstavba rychlotratí

7:23 Správa železnic: Rekordní investice umožní další rozvoj, začne výstavba rychlotratí

Správa železnic bude mít v příštím roce na obnovu tratí a stanic k dispozici 62,7 miliardy korun. To…