Vyprošťovací vozidla na podvozku Tatra T-815-7 V8×8 s nástavbou polského výrobce PS Szcesniak jsou určena k vyprošťovacím činnostem, odsunům a evakuacím poškozené kolové obrněné techniky, primárně typové řady Pandur II CZ zavedené ve výzbroji Armády České republiky. Vozidlo kromě toho může provádět také odsun (na tažné tyči nebo v podvěsu na zadní evakuační vidlici) vozidel řady LOV Iveco a Dingo 2, dále Tatra T-815, Tatra T-815-7 a Tatra T-810. „Stručně řečeno toto vozidlo vyprostí vše, co je ve vozovém parku Armády České republiky. Tomu odpovídá i jeho vybavení, síla a výkon,“ komentoval schopnosti nově zaváděného vozidla ředitel sekce podpory MO brigádní generál Štefan Muranský.
Asistence při údržbě i opravy v polních podmínkách
V kombinaci s již dodanými dílenskými vozidly Tatra T-815-7-D 8×8 jsou vozidla určena také k asistenci při údržbě a opravách především v polních podmínkách. „Vozidlo je také na základě požadavků armády vybaveno již zavedenou pancéřovanou kabinou, která je používaná například u vozidel T-815 PRAM. V případě nasazení do zahraniční operace je plně interoperabilní s obdobnými prostředky aliančních armád,“ zdůraznil generál Muranský.
„Realizace tohoto vývojového projektu trvala VTÚ něco málo přes tři roky. Jde o unikátní projekt, který byl vyvíjen ve spolupráci a je šitý na míru potřebám Armády České republiky,“ poznamenal k projektu generál Trakal.
Vojenský technický ústav, s. p. předal na konci loňského roku Armádě České republiky první z pěti kusů vyprošťovacích vozidel T-815-7 V 8x8. Předání dalších tří kusů vyprošťovacích vozidel do Centra ve Štěpánově se uskutečnilo v únoru a březnu.
Vozidla budou sloužit v Žatci, Vyškově, Táboře, Klatovech i Jindřichově Hradci
Dvě vyprošťovací vozidla byla již začátkem tohoto týdne předána vojenským útvarům v Žatci a Vyškově. Dnes byly předány 42. mechanizovanému praporu do Tábora a 142. praporu oprav do Klatov. Poslední vozidlo bude předáno 44. lehkému motorizovanému praporu Jindřichův Hradec.
V následujících dnech se u VTÚ s.p. Vyškov uskuteční proškolení obsluh vyprošťovacích vozidel a později také těch velitelů jednotek, u kterých bude technika v užívání.
Zpoždění dodávky vozidel uživatelům bylo způsobeno získáním kladného stanoviska výchozí typové revize související s technickými problémy navijáku, které byly zjištěny v rámci kontrolních zkoušek.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva