Odolné nebe je testem tzv. národního posilového systému protivzdušné obrany ČR, který může být aktivován k ochraně vzdušného prostoru ČR v době krize či při mimořádných situacích. Naposledy se tak stalo po útoku na WTC 11. září 2001, během pražského summitu NATO v roce 2002 či při podpisu rusko-americké odzbrojovací smlouvy START.
Při aktivaci národního posilového systému jsou kromě známých prvků povolány mj. i ostatní letouny, velitelská stanoviště leteckých základen a protivzdušné obrany, radiolokační prostředky, protiletadlové raketové systémy různých dosahů či pasivní sledovací systémy.
„Hlavním úkolem cvičení je zdokonalit schopností všech dedikovaných jednotek a štábů vyčleněných pro národní posilový systém v plnění širokého spektra úkolů se zaměřením zejména na taktické létání, obranné protivzdušné operace pozemní protivzdušné obrany, vzdušnou přepravu, blízkou leteckou podporu, operace ISR (zpravodajská a průzkumná činnost) a na sladění systému velení a řízení na operačním a taktickém stupni. Dále je to plánování a realizace společných leteckých operací typu COMAO (Composite Air Operations),“ přiblížil velitel Vzdušných sil AČR generálmajor Petr Čepelka.
Letos budou mít podle něj jednotky na programu obranu letiště Čáslav a jaderné elektrárny Temelín. Jedním z úkolů bude i provedení leteckého manévru vrtulníkovou letkou a vybudování předsunuté letecké základny (tzv. FARP) včetně adekvátní ochrany sil (tzv. Force Protection).
Cvičení má podle generála Čepelky také prověřit schopnost řídit všechny jednotky pod národním velením a v případě potřeby harmonizovat operace NATO, které se mohou dotýkat vzdušného prostoru ČR. „Velitelství vzdušných sil vyčleňuje a doplňuje svým personálem 261. středisko řízení a uvědomování (CRC – Control and Reporting Centre), které je součástí 26. pluku velení, řízení a průzkumu. V rámci cvičení plní významnou úlohu, je „mozkem“ celého cvičení, kde probíhá velení a řízení. Tento komponent, který vzniká v případě potřeby, se nazývá Národní středisko velení a řízení-ANCC (Air National Component Centre),“ vysvětlil.
První týden Odolného nebe bude výcvikový pro posádky L-159, směny CRC/SAMOC i směny ANCC. Druhý prověří fungování celého systému veleni a řízení VzS. Do cvičení jsou mimo jiné zapojeny i mimorezortní složky, včetně vyčleněných příslušníků vlady.
Cvičení se zúčastní všechny složky Vzdušných sil AČR včetně množství letecké a protivzdušné techniky.
„Ochrana našeho území je priorita. Cvičíme a snažíme se být lepší v tom, co děláme. Učíme se se z chyb a reagujeme na vzniklou situaci na východní hranici NATO. Zároveň dokazujeme, že naše schopnost plánovat, zabezpečit a zkoordinovat všechny druhy scénářů v rámci NATO je samozřejmost. Bezprostředně po Odolném nebi 2023 proběhne cvičení Ample Strike Lite (AMSE23), které volně na toto cvičení navazuje. V průběhu tohoto cvičení budeme zdokonalovat schopnosti leteckých návodčích,“ doplnil velitel vzdušných sil AČR generálmajor Petr Čepelka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva