Limit 150 kilo na osobu organizátoři soutěže zvolili proto, že to je hodnota, které se se daří dosahovat i v sousedním Rakousku či Německu, v Česku je ale pro většinu obcí tato meta stále vzdálená. Arnika se ale nezajímá pouze o absolutní čísla, proto má soutěž má 2 kategorie.
V první kategorii bude rozhodovat produkce směsného komunálního odpadu, přičemž v úvahu bude brána i velikost obce (obce do 1000 obyvatel, obce od 1001 do 5000 obyvatel, obce nad 5001 obyvatel). U malých obcí lze očekávat nejlepší výsledky do 50 kilogramů na jednoho obyvatele, u velkých měst se nejlepší výsledky blíží ke 100 kg,“ říká Jan Vávra, Tiskový mluvčí Arniky.
V druhé kategorii vybere odborná komise obce, které mohou sloužit jako příklad dobré praxe. Kromě toho, že tyto obce musí mít produkci směsných odpadu pod 150 kilogramů na osobu a rok, musí být i inspirací pro ostatní. Jsme přesvědčeni, že konkrétní tipy, jak předcházet vzniku odpadu a dobře ho třídit, ocení i v jiných sídlech. Dobře nastavený systém je efektivní nejen z pohledu nakládání s odpady, ale nezatěžuje občany ani vysokými poplatky,“ říká odborník Arniky na systémy odpadového hospodářství Ing. Milan Havel.
Třetí ročník soutěže přichází v době, kdy Evropa ambiciózně vykračuje k co nejšetrnějšímu hospodaření s odpady. V příštím roce bude navíc pravděpodobně přijat nový odpadový zákon a diskuze o navrhovaných změnách jsou již v plném proudu.
„V rámci přechodu na tzv. oběhové hospodářství přijal v březnu letošního roku Evropský parlament ambiciózní cíle. Navrhuje v roce 2025 recyklovat 60 % a v roce 2030 dokonce 70 % komunálních odpad. V roce 2030 by se také mělo skládkovat max. 5 % komunálních odpad. ČR proto bude muset udělat řadu kroků, aby tyto cíle naplnila. Zákaz skládkování jsme sice již přijali, ale roční produkce směsného odpadu se u nás skoro nemění. Zavedení vyšších poplatků za uložení odpadů na skládky se zatím prosadit nepodařilo,“ komentuje současný stav legislativních změn Havel.
V loňském ročníku zabodovaly ve svých „váhových kategoriích“ (podle počtu obyvatel) město Kdyně a obce Štítná nad Vláří – Popov a Modrava. Jako příklady dobré praxe porota ocenila obce Dalešice, Mokré, Staré Hradiště a město Fulnek. Celkově byly loni oceněny asi čtyři desítky obcí. V letošním ročníku k nim jistě přibydou další. Počet měst s produkcí směsného odpadu pod 150 kg na 1 obyvatele totiž přibývá. Uvést můžeme například města Jeseník, Kroměříž, Staré Město u Uherského Hradiště či Českou Lípu.
Více informací na webu Arniky (ZDE)
Výsledky loňského ročníku naleznete ZDE
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva