„Služby našim členům, tedy lidem, proto chceme ještě více posílit - například organizací vzdělávacích akcí pro krajské zastupitele nebo tím, že každý z hejtmanů bude mít na starosti jednu konkrétní oblast činnosti,“ říká předsedkyně Asociace krajů ČR a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová.
„Jsem rád, že vás na první Radě v novém složení Asociace mohu přivítat zde v Moravskoslezském kraji. Kde je aktuálně dle všeho lepší situace se smogem než v jiných městech,“ říká hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a dodává: „Příznačné tak je, že jsme dnes mimo jiné nominovali vedení odborné komise pro chytré regiony, jejíž součástí je i oblast životního prostředí.“
Na jednání Rady Asociace krajů ČR se tak mimo jiné probralo složení odborných komisí. Fungují jako poradní orgány Rady, v čele je vždy hejtman jako předseda komise, který má na starosti jednu konkrétní oblast. Komisí je následujících čtrnáct:
- grémium ředitelů krajských úřadů - Jana Vildumetzová, předsedkyně a hejtmanka Karlovarského kraje
- pro bezpečnost - Bohumil Šimek, hejtman Jihomoravského kraje
- pro cestovní ruch - Jiří Štěpán, hejtman Královéhradeckého kraje
- pro dopravu - Martin Půta, hejtman Libereckého kraje
- financování a majetek krajů - Jiří Čunek, místopředseda Rady AKČR a hejtman Zlínského kraje
- pro IT ve veřejné správě - Jiří Běhounek, hejtman Kraje Vysočina
- pro kulturu a sport - Jiří Zimola, místopředseda a hejtman Jihočeského kraje
- pro regionální rozvoj, zemědělství a venkov - Josef Bernard, hejtman Plzeňského kraje
- pro sociální věci - Oldřich Bubeníček, místopředseda a hejtman Ústeckého kraje
- pro chytré regiony (včetně životního prostředí a energetiky) - Adriana Krnáčová, primátorka hlavního města Praha
- pro školství - Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje
- pro veřejnou správu a legislativu - Martin Netolický, hejtman Pardubického kraje
- pro zahraniční spolupráci - Jaroslava Pokorná Jermanová, místopředsedkyně a hejtmanka Středočeského kraje
- pro zdravotnictví - Oto Košta, hejtman Olomouckého kraje
Debatovalo se také o ukončování operačních programů, čerpání finančních prostředků z Integrovaného regionálního operačního programu, komunikaci či nadcházejícím jednání s vládou plánovaném na 20. února 2017. Mělo by se týkat i navýšení platů řidičů veřejné autobusové dopravy či financování komunikací II. a III. tříd. Proto se prvního jednání Rady zúčastnil ministr dopravy Dan Ťok. Podrobnosti k plánovanému jednání se všemi ministry najdete v dříve vydané tiskové zprávě zde. Stejné téma chce Asociace krajů probrat 22. února 2017 také s představiteli Svazu měst a obcí ČR. Kromě toho se koná celá řada jednání s dopravci i dopravními odbory v jednotlivých krajích. Tak, aby se nařízení vlády, ke kterému kabinet bohužel příliš neřešil finanční krytí, ani povinnost respektovat platné smlouvy s dříve vysoutěženými dopravci, mohla realizovat. Nová Rada Asociace krajů představí své priority také prezidentovi České republiky Miloši Zemanovi, a to 14. února 2017. A rovněž se hledají termíny jednání s dalšími ústavními činiteli.
O Asociaci krajů
Asociace krajů České republiky je otevřenou zájmovou nestranickou a nevládní organizací, která byla založena na základě zákonů České republiky. Členy Asociace krajů jsou všechny regiony České republiky, včetně hlavního města Prahy, která je ze zákona současně obcí i regionem. Asociace je názorovou platformou, která si klade za prvořadý cíl hájit a prosazovat společné zájmy krajů. Základním a společným zájmem krajů je péče o všestranný rozvoj území a o potřeby občanů v něm žijících. Více na www.asociacekraju.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva