Asociace krajů jednala s kardinálem Dukou. Podle Michala Haška soudní spory komunikaci nezmrazí

15.01.2016 20:49 | Zprávy

Spolupráce v oblasti sociální péče a sociálních služeb, zdravotnictví – hospicové péče, čerpání evropských dotací, uprchlická krize a také církevní restituce, konkrétně žaloby církví na kraje. Hlavní témata pátečního jednání Rady Asociace krajů České republiky se zástupci České biskupské konference - kardinálem Dominikem Dukou a arcibiskupem Janem Graubnerem.

Asociace krajů jednala s kardinálem Dukou. Podle Michala Haška soudní spory komunikaci nezmrazí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Hašek

Podle předsedy Asociace krajů ČR a jihomoravského hejtmana Michala Haška je důležité komunikovat a hledat společná řešení. Už proto, že je povinností starat se o potřebné a chránit kulturní dědictví.

„Konstatovali jsme velkou shodu, ať už jde o oblast sociální péče a zdravotnictví. V případě uprchlické krize postupujeme ve vzájemné shodě a porozumění ve smyslu humanitární pomoci, protože víme, že je potřeba pomoci potřebným. Víme ale, že je to také otázka bezpečnostní a náročná, když se hovoří o možné inkulturaci. Hovořili jsme o kulturním dědictví i otázce částečného odškodnění a vyrovnání mezi státem a církvemi. Uplynulý rok nastolil vzájemný klid a ukázal, že necelé jedno procento nedořešených případů není otázkou, která by měla vyvolávat nedorozumění. Pokud se některé právnické církevní osoby obrátily k soudu, tak chápeme, že plníme z obou stran povinnost dobrého a odpovědného hospodáře, a je na soudu, aby kompetentně rozhodl, čí je právo, a toto rozhodnutí bude definitivní tečkou,“ uvedl kardinál Dominik Duka.

Jak doplnil, z 30 tisíc položek se jedná o necelých tisíc sporných. Ani to neznamená, že bude tisíc soudních případů.

„Z hlediska krajů se v současné chvíli jedná o 31 žalob, ale pokud odmyslíme Prahu, jsme na necelé desítce. Stávající hejtmani, rady i zastupitelstva hospodaří s veřejným majetkem a s péčí řádného hospodáře, a jde o to, aby soudy jasně řekly, na které straně je právo. Tak jako v minulosti Česká biskupská konference spolu se Svazem měst a obcí učinila prohlášení směrem k právnímu postavení obecního majetku, požádali hejtmani pana kardinála Duku, aby se Česká biskupská konference zabývala možností vydání podobného prohlášení s Asociací krajů ČR směrem ke krajskému majetku,“ nastínil předseda Asociace krajů Michal Hašek.

„Zákon o církevních restitucích stanovil jasnou podmínku, obecní a krajský majetek se nevydává. Obce a kraje nebyly označeny za takzvané povinné osoby z hlediska vydávání majetku. A pokud dnes čelíme žalobám, tak se týkají aplikace jiného zákona. Tam je právě to období mezi rokem 1991, respektive 1996, v případě krajů rokem 2000, kdy vznikly kraje, a byl přijat příslušný zákon o převodu majetku, a řekněme rokem 2006, což je otázka blokace z hlediska jiného zákona, který se týká především pozemků. Povaha žalob je smíšená. Některé směřují do nemovitostí, některé do movitého majetku, což jsou většinou věci, které kraje převzaly od státu v rámci příslušných regionálních muzeí. Spoléhám na to, že v několika málo týdnech doformulujeme společné prohlášení i v části týkající se krajů, z toho vyplyne, v jakých možnostech bude dohoda, a já doufám, že počet žalob ze strany církví směrem ke krajům nebude narůstat, a všude, kde to bude možné, použijeme rozum a jednání před právní konfrontací,“ je přesvědčený Michal Hašek.

„Pokud dojde k žalobám a soudním sporům, nedeterminuje to spolupráci v jiných oblastech. Je naší povinností se starat o potřebné, spolupracovat na sociálních službách a na jejich rozvoji, starat se o lidi v hospicích a v domácím prostředí, starat se o kulturní památky, které jsme zdědili od našich předků a rozvíjet je pro budoucnost. Soudní spory nezmrazí komunikaci. Budeme hledat společné řešení,“ zhodnotil jednání o žalobách Hašek.

„Ocenili jsme konzistentní a dlouhodobý postoj ze strany České biskupské konference i pana kardinála Duky ve věci uprchlické krize. Jsme připravení pomáhat potřebným. Vnímáme i aspekt bezpečnostní, kde je třeba spolupráce všech složek veřejné moci. Řešili jsme i otázku čerpání evropských fondů, na tomto místě jsme se v loňském roce dohodli o zastoupení jednotlivých biskupství v regionálních stálých konferencích. Jsem rád, že jsme tuto dohodu naplnili a máme řadu podnětů. Z jižní Moravy mohu zmínit například iniciování možnosti rozšíření čerpání evropských dotací směrem k některým církevním památkám,“ sdělil Michal Hašek.

Obě strany jednaly také o otázce školství. „Kraje zřizují veřejné střední školy,  vedle toho zde působí i kvalitní církevní školy. Vznikají teď krajské akční plány v oblasti vzdělávání a vznikají dlouhodobé koncepce vzdělávání. Mají být hotovy do konce března. Vyzvali jsem zástupce České biskupské konference, aby podali své připomínky, aby se tím rady a zastupitelstva krajů mohly zabývat, aby dokumenty odrážely co nejširší shodu na vzdělávacích a výchovných soustavách v krajích,“ sdělil Michal Hašek s tím, že se Jan Graubner sejde i se Sociální a zdravotní komisí Asociace krajů. A to v otázce hospicové péče.

„Diecézní charity jsou velmi aktivní v poskytování sociálních služeb. Na jižní Moravě díky iniciativě Diecézní charity Jihomoravský kraj pilotně v České republice rozjel nový projekt domácí hospicové péče. Celoplošně ve všech okresech máme z peněz kraje zajištěnu domácí hospicovou péči. Byli bychom rádi, kdyby takovéto příklady dobré praxe se přenesly i do dalších regionů v republice. Společně chceme i s panem kardinálem, který se angažuje v otázce hospicové péče obecně, tlačit na příslušná ministerstva a zejména parlament, aby vznikla ucelená legislativa týkající se hospicové péče a také úhrad za tuto péči,“ dodal Michal Hašek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

APAS: HHC pod kontrolou, ne na seznamu zákazů

22:31 APAS: HHC pod kontrolou, ne na seznamu zákazů

Asociace poskytovatelů adiktologických služeb vyjadřuje své stanovisko k návrhu na zařazení hexahydr…