Poslanec JUDr. Jan Chvojka připravil změnu zákona o registru smluv, který mázavést možnost, aby smlouvy na nákup léků a zdravotnického materiálu mohly nabýt účinnosti bezprostředně po jejich uzavření a nemuselo se čekat, až bude smlouva zveřejněna v registru smluv.
V praxi to znamená, že lékaři nebudou postaveni před rozhodnutí, zda porušit zákon nebo nechat pacienta zemřít, protože by nemohli používat léky a zdravotnický materiál v době, kdy jej potřebují na záchranu pacientova života ale až v době, kdy bude zveřejněna smlouva s tímto spojená.
Druhý bod návrhu poslance Chvojky odstraňuje nutnost uzavírat na uvedené nákupy vždy písemnou smlouvu, protože nákup probíhá velmi operativně - prostřednictvím nákupních portálů, v akutních situacích i telefonicky.
Opět se v praxi jedná o odstranění nesmyslu, kdy by měla mít administrativa přednost před záchranou života pacienta. Takovýto stav je z pohledu lékařské etiky naprosto nepřijatelný!
Přitom všem návrh zachovává povinnost všechny smlouvy zveřejnit v registru smluv. V případě smluv, které by nebyly uzavřeny písemně, by nemocnice musely zveřejnit v registru smluv všechny klíčové informace, tedy s kým smlouvu uzavřely, co je jejím předmětem, jaká je cena a kdy byla smlouva uzavřena.
Neexistuje tedy žádný prostor pro netransparentní prostředí nebo dokonce "mizení peněz z nemocnic" jak si myslí a prezentuje čtenářům redaktorka Iva Bezděková.
Princip zveřejňování nemocnicím nedělá žádné potíže, protože už teď většinu informací a smluvních vztahů zveřejňují. Je pouze nutné ošetřit případy, kdy z důvodu bezodkladné péče o pacienta musí podat lék či materiál, který nemá ošetřen smlouvou a není možné čekat, až se smlouva zveřejní v registru smluv.
Asociace nemocnic ČR - Jaroslava Kunová, výkonná předsedkyně
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva