Bezpečnostní rada státu projednala aktuální bezpečnostní situaci v ČR i protiteroristický balíček

19.01.2016 9:40 | Zprávy

Bezpečnostní rada státu se na svém jednání v pondělí 18. ledna 2016 zabývala důležitou problematikou hrozeb a rizik ve střednědobém a dlouhodobém horizontu a na to navazující otázkou auditu národní bezpečnosti. Cílem je v návaznosti na hrozby a rizika doporučit opatření k případnému zlepšování stavu bezpečnosti státu.

Bezpečnostní rada státu projednala aktuální bezpečnostní situaci v ČR i protiteroristický balíček
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vládní lavice ve sněmovně

Členové BRS dále projednali také závažné otázky boje proti terorismu. Nedávné teroristické útoky v Paříži v lednu a listopadu tohoto roku a další teroristické útoky v zahraničí, stejně tak jako obecně zhoršující se bezpečnostní situace ve vztahu k mezinárodnímu terorismu vyvolávají potřebu přijímat opatření k posílení bezpečnosti. Protiteroristický balíček obsahuje řadu legislativních i nelegislativních podnětů, které mohou v potírání terorismu účinně pomoci. Navrhované podněty budou po schválení materiálu vládou uloženy k dalšímu rozpracování a implementaci formou tzv. akčního plánu. Systém vyhlašování stupňů ohrožení terorismem přispěje k informovanosti občanů o aktuální úrovni teroristické hrozby, harmonicky doplňuje existující postupy v rámci bezpečnostního systému České republiky. Materiál navrhuje celkem čtyři stupně bezpečnostního ohrožení terorismem, včetně systému jejich vyhlašování.

Bezpečnostní rada státu se opět věnovala také bezpečnostním rizikům souvisejícím s migrací a projednala Analýzu situace v oblasti infrastruktury na hraničních přechodech ČR. Cílem je, aby Česká republika byla připravena na různé varianty vývoje v oblasti migrace.

Dále měla Bezpečnostní rada státu na programu materiál Strategie prevence kriminality v České republice na léta 2016 až 2020. Součástí materiálu je také Vyhodnocení Strategie prevence kriminality v České republice na léta 2012 až 2015, které obsahuje zejména zhodnocení vývoje kriminality za celé období platnosti Strategie, nejvýznamnější trendy a změny, které ovlivňovaly bezpečnostní situaci v České republice z pohledu kriminality. Prioritami pro další období jsou především rozvoj systému prevence kriminality, posilování spolupráce, kompetencí a kapacit relevantních partnerů, rozšiřování prostoru pro působení dobrovolníků při zajišťování bezpečnosti a veřejného pořádku, poskytování pomoci a poradenství obětem trestné činnosti, zaměření se na narůstající problém kriminální recidivy, uplatňování komplexního přístupu k řešení zvýšené kriminality v lokalitách, kde i její příčiny jsou hluboké a vícezdrojové (sociálně vyloučené lokality), reakce na nové hrozby a trendy v oblasti bezpečnosti a veřejného pořádku a aplikace nových efektivních přístupů k jejich předcházení.

Bezpečnostní rada státu projednala Strukturu Armády České republiky a počty vojáků ozbrojených sil České republiky. Materiál v návaznosti na Koncepci výstavby Armády České republiky do roku 2025 stanovuje organizační strukturu armády a nezbytné celkové počty vojáků k zajištění současných i budoucích úkolů, které jsou vzhledem k vývoji bezpečnostního prostředí nutností a do budoucna musí zůstat jednou z hlavních priorit zajištění bezpečnosti.

Bezpečnostní rada státu schválila Aktualizaci optimalizace skladby materiálů provizorních mostů uložených v pohotovostních zásobách u Správy státních hmotných rezerv.

Bezpečnostní rada státu projednala Aktualizaci usnesení Bezpečnostní rady státu č. 8/2012, předloženou ministrem průmyslu a obchodu spolu s předsedou SSHR na základě úkolu, který jim byl uložen v rámci závěrů ze schůze Bezpečnostní rady státu dne 6. října 2015, kdy byl projednáván materiál k nákupu 100 tisíc tun ropy do státních hmotných rezerv.

Členové BRS schválili také Aktualizaci Koncepce environmentální bezpečnosti, a to na období 2016–2020 s výhledem do roku 2030. Materiál v první části hodnotí plnění úkolů. V Aktualizované Koncepci jsou uvedena opatření, která povedou ke zvýšení environmentální bezpečnosti z hlediska zdrojů rizik jak antropogenního charakteru, tak z hlediska nebezpečí přírodního původů.

Bezpečnostní rada státu vzala na vědomí Směrnici pro vyhodnocování, výběr a ochranu objektů obranné infrastruktury a stanovení rozsahu zpracovávané dokumentace. Cílem materiálu je aktualizovat zásady, kritéria a postupy při výběru objektů obranné infrastruktury a jejich vyhodnocování, upřesnit rozsah, obsah a způsob vedení zpracovávané dokumentace k těmto objektům a stanovit zásady jejich střežení a ochrany.

Bezpečnostní rada státu schválila složení Komise pro udělení Ceny Jaroslava Jandy za významný přínos v oblasti bezpečnostní politiky ČR pro rok 2016. Předsedou komise byl jmenován ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Ceny pro rok 2016 budou slavnostně předány v březnu 2016 u příležitosti 17. výročí vstupu České republiky do NATO.

Bezpečnostní rada státu schválila také Plán práce Bezpečnostní rady státu na 1. pololetí 2016 s výhledem na 2. pololetí 2016.

Na schůzi Bezpečnostní rady státu byly pro informaci předloženy materiály Informace o vyhodnocení Plánu vytváření a udržování státních hmotných rezerv k zajištění bezpečnosti České republiky na léta 2013–2014, Vyhodnocení cvičení orgánů krizového řízení NATO CMX 2015 v České republice, Zpráva o národním technickém cvičení kybernetické bezpečnosti CYBER CZECH 2015,    Informace o pracovní poradě s tajemníky bezpečnostních rad krajů k výměně zkušeností z činnosti Bezpečnostní rady státu a bezpečnostních rad krajů a Informace o ukončení procesu plnění kritérií stanovených plány vízové liberalizace ze strany Ukrajiny a Gruzie.

Členové BRS se na svém jednání zabývali také aktuální situací v záležitosti řešení smluvního vztahu Správy státních hmotných rezerv se společností VIKTORIA GRUPPE AG. Tomuto bodu jednání byl přítomen ministr spravedlnosti a náměstek vrchní státní zástupkyně v Praze.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Benešík (KDU-ČSL): Slováci jsou na tom v zastoupení lidí v mezinárodní politice lépe než my

Můžete mi vysvětlit, jak je to možné? To jste jako politici tak neschopní protlačit na vysoká místa politiky, kteří by hájili zájmy Česka? Ono to dost vysvětluje, proč podle mě na mezinárodní scéně zájmy nás Čechů vlastně nikdo pořádně nehájí, a proč se stáváme stále více bezvýznamnou zemí.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hospodářská komora: Dvě třetiny firem počítají se zvyšováním platů zaměstnancům v příštím roce

22:28 Hospodářská komora: Dvě třetiny firem počítají se zvyšováním platů zaměstnancům v příštím roce

Téměř dvě třetiny firem počítají s tím, že v příštím roce svým zaměstnancům zvýší mzdy. Polovina z n…