Bolavé kosti a klouby zároveň odčerpávají významné částky z prostředků na veřejné zdravotnictví. Například ČPZP na ně vynakládá ročně přes dvě miliardy korun.
„Na léčbu artritidy, osteoporózy, onemocnění páteře a úrazy kostí a kloubů jsme jen v uplynulém roce vynaložili celkem 2,115 miliardy korun. Z toho zhruba polovina, tedy 1,1 miliardy korun, směřovala na léčbu onemocnění páteře a 775 milionů korun na úrazy kostí a kloubů. Onemocnění páteře evidujeme u bezmála 202 tisíc našich klientů. Dalších 96 tisíc pojištěnců se léčí s diagnózou ze skupiny Úrazy kostí a kloubů,“ uvádí mluvčí zdravotní pojišťovny Elenka Mazurová a dodává, že osteoporózu má téměř 22 tisíc klientů ČPZP a artritidu jen zhruba o sedm tisíc klientů méně.
Náklady ČPZP na skupinu diagnóz a počty klientů za roky 2020 a 2021:
Artritida je zánětlivé onemocnění kloubů a příčinu onemocnění zjistí lékař. Nejčastěji se vyskytuje u lidí nad 65 let, může se však rozvinout i u mladších pacientů a dětí. Větší riziko onemocnění mají ženy a lidé, kteří jsou obézní.
Osteoporózu, což je chronické onemocnění, které se projevuje postupným řídnutím kostní tkáně a poruchami její struktury, pacienti zpozorují obvykle až v pokročilém stadiu. Kosti jsou křehčí a náchylné k zlomeninám, dostaví se silné bolesti zad, které mohou vést až k vytvoření hrbu.
Bolest kloubů je většinou způsobena infekcí nebo přetížením. V případě přetížení zmizí tyto bolesti po fyzickém odpočinku nebo za několik dní.
Na problémy pohybového aparátu se snaží upozornit Světová zdravotnická organizace v rámci Světového týdne kostí a kloubů, který začíná 12. října. Prevencí proti těmto problémům je zdravý životní styl, přiměřený pohyb a snížení hmotnosti. Při nadměrné zátěži, což se týká zejména sportovců, je vhodné užívat vitamín C a další vitamínové preparáty s kolagenem nebo kyselinou hyaluronovou. Pokud bolest, která nemá původ v nepřiměřené fyzické zátěži, přetrvává, je třeba vyhledat lékařskou pomoc. Jestliže se u pacienta potvrdí osteoporóza, je vždy nutné zaměřit se na úpravu jídelníčku a doplnit potřebné množství vápníku a vitamínu D a vitamínu K.
ČPZP má ve svém širokém portfoliu preventivních programů i takové, které vedou klienty ke zdravému pohybu. Například jde o program Pravidelný pohyb, kde lze získat příspěvek 700 korun i na plavání. Seniorům Česká průmyslová zdravotní pojišťovna přispívá na vitaminové doplňky.
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna registruje téměř 1,3 milionu klientů. Třetí největší zdravotní pojišťovna v zemi má více než sto poboček po celé republice. Klientům spolu s dostupnou a kvalitní zdravotní péčí nabízí atraktivní příspěvky a programy plné výhod, slev a bonusů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: komerční tisková zpráva