Výrobci generických léčiv se shodují na tom, že záměr ministerstva financí získat zpět kontrolu nad určováním cen léků peněženkám pacientů s největší pravděpodobností neuleví. Reálným důsledkem naopak může být zhoršení dostupnosti kvalitních léků na českém trhu. Současnou diskuzi o ceně léků považuje ČAFF za ryze politickou, v níž nadále dochází k populistické manipulaci s fakty a argumenty o základních principech cenotvorby a fungování trhu.
„V České republice již dnes máme jedny z nejlevnějších léků v rámci Evropské unie a ministerstvem financí navrhované řešení je zbytečným krokem zpět. Zkušenost posledních 20 let jasně ukazuje, že Státní ústav pro kontrolu léčiv byl v cenové regulaci mnohem úspěšnější. Prioritou by - s přihlédnutím k aktuálnímu stavu na lékovém trhu - mělo být zajištění dostupnosti léčiv. Snižování cen již nyní způsobuje, že léky míří buď do zahraničí jako paralelní obchod, nebo je výrobci rovnou stahují z trhu. Takové výpadky pozorujeme stále častěji. Pokud se regulační systém nezjednoduší a nesníží se tlak na cenu, situace se bude nadále zhoršovat,“ upozorňuje Dr. Emil Zörner, výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem.
Lékový trh v České republice je podle výrobců generických léčiv přeregulovaný. Ovlivňuje jej celkem 18 mechanismů, které mají dopad na cenu léků nebo na jeho výdej. Dle zkušeností ČAFF si některé z těchto mechanismů dokonce odporují. Jen pro srovnání - v sousedním Německu nebo Rakousku ovlivňuje cenu léků méně než pět opatření.
O České asociaci farmaceutických firem
Česká asociace farmaceutických firem (ČAFF) sdružuje všechny hlavní výrobce a dodavatele generických léků, což znamená 4 416 zaměstnanců, 15,24 miliard korun tržeb, 1 751 preparátů, kterých se prodá 145 milionů kusů ročně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva